چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را از لایه‌های مناسکی به معرفتی ارتقا دهیمبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا سید عباس صالحی عصر دوشنبه در این نشست افزود: مراسم مناسبتی را با دو نگاه می‌توان بررسی کرد یکی نگاه تکریمی و شعائری است که زنده نگه داشتن یاد و خاطره مناسبت هاست که با ایجاد ارتباط کلامی شکل می گیرد و دیگری نگاه معرفتی است و اگر بخواهیم مراسم مناسکی به معرفتی و بالاتر از آن ارتباط وجودی تبدیل شود نیازمند مقدماتی است.
وی ادامه داد: هر سال یک فرصتی به عنوان بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب به وجود می‌آید. ولی چهلمین سال فرصتی ویژه است ؛ 40 در ادبیات دینی ما تاثیرات بسیاری داشته و از اهمیت خاصی برخوردار است و لذا باید به گونه ای دیگر به مراسم چهل و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب نگاه کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: 75 درصد از مردم جامعه ما بعد از انقلاب متولد شده اند و 80 درصد از مردم ایران هیچ خاطره ای از حضور در انقلاب ندارند و لذا باید نسبت آنان را در این زمینه به نسبت وجودی تبدیل کرد تا 80 میلیون نفر از مردم با آرمانهای امام راحل ارتباط وجودی پیدا کنند.
صالحی همچنین گفت: امثال شهید مطهری توانستند نسبت ارتباطی با انقلاب برقرار کنند ولی جامعه خاکستری باید به این فضا نزدیک شوند؛ لذا فضایی را باید ایجاد کرد که متناسب با اکثر مردم و جوانان باشد و باید بتوانیم مفاهیم انقلاب را به زبان امروزی به نسل جدید انتقال دهیم.
در این نشست چهره هایی از جمله آیت الله احمد جنتی رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس دهم ، سردار عزیر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ، عبدالعلی علی عسگری رییس سازمان صدا و سیما ، غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه حضور داشتند.

فراهنگ** 1003* 1823
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید