پیش بینی حضور سه میلیون زائر ایرانی در پیاده روی اربعین حسینی (ع)به گزارش ایرنا، حجت الاسلام حمید احمدی روز سه شنبه در نشست ستاد اربعین حسینی (ع) در قزوین افزود: سال گذشته از مجموع 2 میلیون و 500 هزار زائر ایرانی که به کربلا رفتند حدود 10 درصد به صورت غیرقانونی و بدون مجوز وارد خاک عراق شده بودند که این موضوع پیامدهای امنیتی و اجتماعی زیادی داشت و این موضوع به هیچ عنوان زیبنده مردم ایران و عاشقان حسینی نیست.
وی از اربعین به عنوان نماد اقتدار شیعه یاد کرد و گفت: ما باید از این فرصت استفاده کنیم و ابعاد مختلف اسلام را به جوامع بشری معرفی نماییم.
این مسئول در ادامه از زائران حسینی (ع) خواست تا به حاکمیت و قوانین کشور عراق احترام بگذارند.
حجت الاسلام احمدی به تشریح اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات در اربعین ظرف سال‌های گذشته اشاره کرد و با بیان اینکه هر سال شاهد روند صعودی حضور هموطنان برای سفر به کربلا هستیم، افزود: امسال پیش بینی می کنیم سه میلیون زائر ایرانی در روزهای منتهی به اربعین به عراق بروند.
وی با اشاره اینکه در روزهای منتهی به اربعین شاهد حضور نه تنها مسلمانان بلکه غیرمسلمانان در کربلا هستیم، ادامه داد: آیین عزاداری اربعین بزرگترین اجتماع صلح‌آمیز بشری در جهان می باشد که این روز را از سایر روزهای سال متمایز می کند.
حجت الاسلام احمدی با اشاره به حضور رسانه های کشورهای مختلف برای انعکاس این آیین با شکوه، افزود: امسال یک هزار و 600 خبرنگار و عکاس مراسم اربعین حسینی را پوشش خواهند داد تا این اجتماع عظیم میلیونی به خوبی در رسانه های داخلی و خارجی منعکس شود.
این مسئول تاکید کرد: به دلیل شرایط ویژه کشور عراق در سال جاری از همه زائران انتظار داریم فقط از طریق قانونی و مراجع صلاحیت دار با داشتن گذرنامه و روادید اقدام به سفر کنند.
وی یاد آور شد: هموطنان برای سفر به کربلا نباید خارج از چارچوب های قانونی اقدام کنند چرا که امسال با تاکید مقام های عراقی برای کسانی که بدون روادید و مجوز وارد این کشور شوند، مجازات از 6 ماه تا یک سال حبس پیش بینی و در نظر گرفته شده است.
معاون فرهنگی و آموزشی بعثه مقام معظم رهبری و رئیس کمیته فرهنگی وآموزش ستاد مرکزی اربعین همچنین گفت: به دلیل محدودیت خدمات زیربنایی،روبنایی،امکانات و تجهیزات اقامتی و پذیرایی در کربلا باید زائران در این شهر مذهبی اقامتی کوتاه داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: امسال قرار است موکب های ایرانی شناسنامه دار شوند تا به شکل بهتری پاسخگوی زائران باشند.
حجت الاسلام احمدی افزود: در سال گذشته یک میلیون زائر ایرانی قبل از اربعین از کربلا بازگشتند و 500 هزار نفر نیز در روز اربعین به سایر مناطق سفر کردند و این موضوع به سرویس دهی بهتر به زائران کمک کرد که امیدواریم امسال نیز همین رویه ادامه یابد.
این مسئول در پایان یاد آور شد: با اطلاع رسانی مطلوب و تبلیغ به موقع توسط رسانه ها باید زائران با رعایت همه اصول ایمنی، مراقبتی، درمانی، فرهنگی و رفتاری با برنامه ریزی مناسب در راهپیمایی اربعین شرکت کنند تا این سفر معنوی با کمترین مشکلات جانبی و بیشترین بار معنوی برگزار شود.
7389*3013
خبرنگار: نسرین رحیمی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید