وجود 2 هزار مسجد در کردستان جلوه ای زیبا از اعتقادات دینی مردمان این دیاربه گزارش خبرنگار ایرنا، آمارها نشان می دهد که از مجموع 57 هزار مکان مذهبی در سطح کشور سه هزار مکان آن در کردستان واقع شده و از این تعداد نیز 2 هزار و 100 مورد مسجد است.
هم اکنون هر کدام از روستاهای کردستان دارای یک مسجد است و براساس آمارهای موجود در کل کشور به ازای هر هزار و 20 نفر، یک مکان مذهبی وجود دارد و این در حالی است که در استان کردستان به ازای هر 520 نفر یک مسجد موجود است.
احداث مسجد در کردستان به دوره صفویه برمی گردد و روایت است که همزمان با شکل گیری شهر سنندج و برقراری حکومت در کردستان، احداث مساجد از جمله مسجد جامع سنندج(مسجد دارالاحسان) آغاز شد و ساخت مساجد شهر سنندج از دوره صفویه آغاز و به دوره قاجاریه ختم می شود.
مسجد دارالاحسان اولین مسجدی است که در شهر سنندج احداث شده است، فضای خارجی آن کاشی کاری و دارای حیاط بزرگی در وسط بناست و چهار طرف حوض را بنای تاریخی مسجد فرا گرفته است.
اکثر مساجد استان کردستان نیز به صورت معماری بومی و با سلیقه استادکاران و در حد نیاز مردم محلات احداث شده است.
30 مرداد سال 1348 مسجدالاقصی به دست صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد، سال‌ها بعد و به همین مناسبت به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در سی‌امین نشست این سازمان، این روز به نام روز جهانی مسجد نامگذاری شد.
به همین مناسبت و در راستای گرامیداشت روز جهانی مساجد همایشی با حضور جمعی از مسئولان در مسجد جامع سنندج برگزار شد.
نماینده ولی فقیه در کردستان در این همایش اظهار کرد: دشمنان ما همواره درصدد از بین بردن پایگاه مساجد در بین مردم به ویژه جوانان و نوجوانان هستند.
آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی افزود: بدون شک کار دشمن ایجاد شکاف میان امت های اسلامی است و همه ما مسلمانان باید با وحدت، اتحاد و همبستگی خود به مقابله با ترفندها و دسیسه های دشمنان بپردازیم.
وی با بیان اینکه افرادی که اقدام به جذب هرچه بیشتر جوانان به این مکان معنوی می کنند مورد لطف پروردگار قرار می گیرند گفت: آبادانی مساجد به عبادت، ذکر و انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مردم در این مکان مقدس وابسته است.
جانشین فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان نیز در این همایش با بیان اینکه مساجد نقش ارزشمندی در بسیج مردمی در صحنه های مختلف جهادی، اجتماعی و سیاسی دارد، گفت: در صدر اسلام مسجد محل بررسی و حل مشکلات مردم به ویژه نیازمندان جامعه بوده است و باید این نقش امروز نیز احیا و تقویت شود.
سردار حمزه فلاح افزود: در زمان جنگ تحمیلی مساجد مکانی برای اعزام رزمندگان به جبهه های حق علیه باطل بود و به نوعی نقش قرارگاهی داشت و انقلاب اسلامی ما مدیون مساجد است.
وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) مبنی بر اینکه’ مساجد باید در تراز اسلام باشند’، اظهار کرد: مسجد تنها محلی برای اقامه نماز جمعه و جماعت نیست بلکه محلی برای آگاهی بخشی و بصیرت دهی به جامعه اسلامی به شمار می رود.
جانشین سپاه بیت المقدس کردستان احیای تفکر توحیدی را از دیگر نقش های مساجد عنوان کرد و افزود: مساجد همواره منشاء وقوع بسیاری از حرکت های بزرگ در تاریخ اسلام و انقلاب بوده و نزدیک کردن مردم به باورهای دینی از دیگر شاخصه های تراز اسلامی مساجد است که باید به آن توجه شود.
مسئول دبیرخانه هیات نظارت برکانون های فرهنگی و هنری مساجد کردستان نیز در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مسجد همواره محل پرورش انسان های وارسته و تاثیرگذار در تاریخ بوده و همانند سنگری مستحکم در برابر هجمه های فرهنگی دشمنان اتست.
کامل گلباغی افزود: آمار بسیار بالای اماکن مذهبی و مساجد در کردستان، ظرفیت و پتانسیلی مثبت برای استان به شمار می رود و باید از این ظرفیت در راستای تقویت باورها و اعتقادات دینی و جلوگیری از هجمه های دشمنان استفاده کرد.
وی ادامه داد: هم اکنون 523 کانون فرهنگی و هنری مساجد در استان مشغول به فعالیت هستند و در سال جاری این تعداد به 643 باب افزایش پیدا خواهد کرد.
مسئول دبیرخانه هیات نظارت برکانون های فرهنگی و هنری مساجد کردستان اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در سال جاری، تعداد 120کانون های فرهنگی هنری مساجد در استان کردستان تاسیس می شود.
مردم استان کردستان در زمینه بالا بودن اعتقادات دینی و مذهبی همواره پیشرو بوده اند و وجود بیش از 2 هزار مسجد در این استان گواهی روشن بر این مدعاست.
گزارش: افسانه گلباغی/**انتشاردهنده: امید بهمنی
7348/6108انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید