نظارت دستگاه های قرآنی متناسب با دغدغه های رهبر انقلاب باشدحجت الاسلام سیدحسین کوششی روز چهارشنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: فعالیت های قرآنی در موسسات و دستگاه‌های حاکمیتی باید به گونه ای باشد که راهبری کنند و نباید در مسائل جزئی دخالت کنند، به عبارت دیگر این دستگاه ها باید سیطره نظارتی خود را تقویت کنند به گونه ای که نظارت کلی آنان متناسب با دغدغه های رهبر معظم انقلاب و سیاست های فعالیت های قرآنی نظام باشد.
وی دخالت های موردی و جزئی سازمان های دولتی را باعث بازدارندگی فعالیت های موسسات قرآنی مردم نهاد دانست و افزود: این حرکت های بازدارنده برای موسسات خسته کننده است و به همین دلیل معتقدم باید این دستگاه ها نقش حاکمیتی را تنظیم کنند، البته این نگاه حاکمیتی در مناطق گوناگون به شکل های مختلف است.

** هنوز تا تحقق منویات رهبر انقلاب فاصله داریم
این کارشناس مذهبی درباره عملکرد موسسات قرآنی مردم نهاد برای تحقق منویات قرآنی رهبر معظم انقلاب به خبرنگار ایرنا گفت که هنوز در این زمینه فاصله داریم و افزود: البته از نظر آماری و شعاری از شرایط خوبی برخورداریم ولی از نظر عملی یک فاصله جدی داریم و باید این مساله را بپذیریم.
وی افزود: وقتی از جامعه قرآن صحبت می کنیم، مجموعه نهادهای قرآنی مردمی نیز در آن قرار می گیرد ولی همین مقداری که از بیانات رهبر معظم انقلاب نیز در زمینه برنامه های قرآنی محقق شده، در واقع توسط موسسات قرآنی و نه دستگاه‌ها و نهادهای مسئول بوده است.
کوششی همچنین گفت: اگر بگوییم 10 درصد از هدف مورد نظر رهبر معظم انقلاب برای گسترش فرهنگ قرآنی محقق شده، به جرات مدعی هستم که 9 درصد از این میزان توسط موسسات مردمی بوده و یک درصد آن از سوی موسسات تحقق یافته و از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب به توسعه کارهای فرهنگی به ویژه فعالیت های قرآنی در بدنه مردم توصیه دارند که زمینه توسعه فعالیت های قرآنی نیز در موسسات مردمی شکل می گیرد.
وی تقویت نهادهای مردمی را در حوزه قرآن موثر دانست و گفت: به هر اندازه که این موسسات تقویت شوند، منویات رهبری در حوزه قرآن مانند تربیت 10 میلیون حافظ قرآن یا توجه به مفاهیم قرآنی زودتر تحقق خواهد یافت.

** موسسات قرآنی را از نظر قانونی تقویت کنیم
کوششی خواستار تقویت قانونی و حقوقی موسسات و نهادهای قرآنی شد و گفت: اگر امتیازاتی که به دیگر نهادها داده می شود، به موسسات قرآنی نیز تعلق گیرد، توفیقات این موسسات چند برابر می شود، مثلا همانگونه که امتیازاتی به جامعه هنرمندان یا ناشران داده می شود، به جامعه قرآنی نیز ارائه شود.
وی یکی از مشکلات اساسی موسسات قرآنی مردم نهاد را مساله مالیات دانست و گفت: فعالیت های موسسات قرآنی به دلیل مشکلات مالی به سختی انجام می شود و پرداخت مالیات از سوی این موسسات، مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است، البته اخیراً مجلس شورای اسلامی موضوع مالیات بر ارزش افزوده را از این موسسات معاف کرده ولی مسائل مالیاتی مشکلات بسیاری را برای موسسات به وجود آورده است.
مدیرعامل اتحادیه موسسات قرآنی مردم نهاد افزود: موسسات قرآنی مجبورند برای دفاتر قانونی و مالیاتی و همچنین کارهای تخصصی این حوزه هزینه هایی را پرداخت کنند و اگرچه این هزینه شاید یک یا دو میلیون تومان و برای برخی موسسات دولتی، پول توجیبی باشد ولی همین مقدار هزینه را به ویژه در مناطق محروم نمی توانند پرداخت کنند.
وی تعیین مالیات علی الراس را یکی دیگر از مشکلات موسسات قرآنی مردم نهاد دانست و گفت: گاهی کارشناس امور مالیاتی راسا به موسسات اعلام می‌کند که فلان مبلغ باید از سوی یک موسسه قرآنی پرداخت شود و نظر کارشناس ممکن است از 500 هزار تومان تا صد میلیون تومان باشد که در بعضی از موسسات، مشاهده شده است.
کوششی اضافه کرد: مساله پرداخت یکی از مسائلی است که ذهن و فکر مدیران و فعالان موسسات قرآنی را درگیر می کند و برخی تصور می‌کنند که موسسات قرآنی به دنبال کسب درآمد و منافع هستند درحالی که اگر موانع قانونی برداشته شود و موسسات قرآنی مورد حمایت حقوقی قرار گیرند آنگاه با آرامش کامل می توانند فعالیت های قرآنی خود را گسترش دهند.
به گفته کوششی، 31 اتحادیه استانی و دو هزار و 500 موسسه قرآنی مردم نهاد در سطح کشور به صورت رسمی فعالیت دارند.
به گزارش ایرنا، هفته گذشته حجت الاسلام کوششی در نشست خبری بررسی روند ادغام اتحادیه های استانی تشکل های قرآن و عترت کشور وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسات قرآنی مردم نهاد وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی گفت: اگر موسسات قرآنی تعطیل شوند مطمئن باشید 90 درصد از فعالیت های قرآنی کشور تعطیل خواهد شد، چون عوامل اجرایی این فعالیت ها بر دوش موسسات قرآنی است و اگر این موسسات نباشند، بسیاری از طرح های قرآنی قابل اجرا نیست.
وی به توانمندی های نیروهای فعال در موسسات قرآنی هم اشاره ای کرد و گفت: چندین هزار موسسه قرآنی با حضور افراد توانمند فعالیت می کند که بسیاری از آنان دارای تخصص و تجربه های مدیریتی هستند و باید فضای بخشی نگری را کنار بگذاریم تا نیروهای متخلق در جایگاه علمی و مدیریتی اتحادیه حضور پیدا کنند و اتحادیه واحد قرآنی به رشد و ارتقای واقعی خود دست یابد.
فراهنگ ** 1003 **1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک * انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید