مساجد اصفهان میعادگاه 250 هزار جوان و نوجوان در فصل تابستان بودبه گزارش ایرنا، یکی از مهمترین پشتیبانی های ادارات و نهادهای فرهنگی استان اصفهان از مساجد، حمایت از فعالیت های اوقات فراغت در فصل تابستان می باشد که تاکنون با مشارکت فعالان فرهنگی مساجد و حمایت ادارات فرهنگی استان بیش از هزار و 300 پایگاه اوقات فراغت استان اصفهان در مساجد تشکیل شده است.
اجرای برنامه های آموزشی، اردویی، پرسش و پاسخ دینی، برگزاری برنامه ها و مسابقات فرهنگی، برگزاری مسابقه و برنامه های ورزشی از جمله فعالیت های طرح اوقات فراغت مساجد استان اصفهان است که بیش از 250 هزار نفر از این برنامه ها استفاده کرده اند.
کانون های فرهنگی و هنری مساجد، پایگاه های بسیج و هیئت های مذهبی و کانون های فرهنگی و تبلیغی متولیان اصلی برگزاری طرح اوقات فراغت مساجد بوده اند.
از میان بیش از هزار و 300 پایگاه اوقات فراغت استان اصفهان که در مساجد بوده، یکصد مرکز به عنوان مراکز نمونه از نظر کمی و کیفی در ارائه خدمات از سوی ادارات فرهنگی معرفی شدند که از آن ها در آیین اختتامیه تجلیل از فعالان کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان تقدیر شد.
**مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه هم افزایی فرهنگی خوبی در مساجد استان اصفهان بین دستگاه های فرهنگی ایجاد شده، گفت: مدیریت واحد فرهنگی در کشور نداریم اما این مدیریت واحد و اتحاد و انسجام در حوزه فعالیت های فرهنگی مساجد استان اصفهان ایجاد شده است.
حجت الاسلام دکتر حبیب رضا ارزانی افزود: این اتحاد و انسجام با محوریت هئیت هماهنگی و نظارت بر کانون های مساجد که به ریاست استاندار اصفهان بوده، ایجاد شده و دستاوردهای آن به مراکز فرهنگی مساجد رسیده است.
وی با بیان اینکه پاسخگویی به شبه های دینی رسالت مراکز فرهنگی است، تصریح کرد: پاسخگویی به شبه های دینی جوانان و نوجوان با وجود حجم بالای شبه افکنی ها مهمترین رسالت مراکز فرهنگی مساجد است که شبه زدایی و رفع شبهات در حال حاضر رسالت مهم مراکز فرهنگی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه دین برنامه کامل زندگی است، تصریح کرداظهارکرد: فعالان فرهنگی ، تدوین سرفصل ها و برنامه های فرهنگی را از دل برنامه های دین بیرون آورند و نباید دین برگرفته از فرهنگ باشد زیرا دستورات دینی فرهنگ ساز است.
وی با بیان اینکه کمیت در غنی سازی اوقات فراغت ملاک نیست، خاطرنشان کرد: کانون های مساجد، پایگاه های بسیج و فعالان فرهنگی بقاع متبرکه باید به دنبال انسان سازی باشند و اگر یک نفر مثل شهید حججی تربیت شود این کار آن ها موثر واقع می شود.
***مدیرکل اوقاف استان اصفهان به برگزاری طرح نشاط معنوی در بقاع متبرکه استان اصفهان گفت: علاوه بر حمایت از فعالیت های فرهنگی مساجد، بیش از 300 بقعه متبرکه استان میزبان این طرح در فصل تابستان بوده اند.
حجت الاسلام رضا صادقی افزود: اوقاف تمرکز کاری بر توسعه فرهنگی و عمرانی بقاع متبرکه، توسعه موقوفات و فعالیت های دارد که در حال حاضر سه هزار نفر تحت پوشش طرح حفظ مجازی سازمان اوقاف هستند.
**مسئول تشکل های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: اداره کل تبلیغات اسلامی امسال یکصد هسته های معرفت و بوستان نماز برای جوانان و نوجوانان در مساجد تشکیل داده است.
حجت الاسلام حسن بابایی، افزود: افزایش دانش عمومی در حوزه دین، پاسخگویی به شبهات از مهمترین رسالت های این گروه های فرهنگی بوده است که البته اعزام مبلغ به مناطق محروم در این ایام برای فعالیت های اوقات فراغت انجام شد.
اعضای هیئت هماهنگی و نظارت برکانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان شامل اداره کل فنی و حرفه ای، اداره کل تبلیغات اسلامی، اداره کل اوقاف و امور خیریه، مرکز رسیدگی به امور مساجد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان، اداره کل امور اجتماعی استانداری، شهرداری، حوزه علمیه، بسیج و سپاه پاسداران، اداره کل امور روستایی، اداره کل کتابخانه های عمومی، دفتر تبلیغات اسلامی، صدا و سیما می باشد.
استان اصفهان دارای پنج هزار مسجد است که 2 هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد این استان فعال شده است و در کنار سایر مراکز فرهنگی فعالیت دارند.
گ–7131/ 2093 ** خبرنگار: اکبر مهدی زاده ** انتشار: اصغر دواتگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید