طرح اسوه بدنبال تربیت قاریانی ممتاز و افتخارآفرین استبه گزارش خبرنگار معارف ایرنا، محمدتقی میرزاجانی روز یکشنبه در نشست خبری هفتمین دوره طرح آموزشی تربیتی قاریان ممتاز نوجوان(اسوه) گفت: خروجی این طرح قاریانی ممتاز خواهد بود که از نظر تلاوت در سطح کشور و در سطح بین المللی سرآمد باشند و بتوانند با تربیت شاگردانی ممتاز، پایگاهی برای تربیت عناصر قرآنی باشند.
وی افزود: در طرح اسوه بدنبال استعدادیابی قاریان نیستیم بلکه بدنبال استعدادهایی هستیم که در طرح های ملی همچون طرح ملی تلاوت یا طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم شناسایی شده و به درجه ای از نخبگی رسیدند و برای ارتقای آنان در زمینه های آموزشی و تربیتی برنامه ریزی می کنیم.
رئیس ارتباطات شورای عالی قرآن که در ایکنا سخن می گفت، با گرامیداشت یاد و خاطره حجت الاسلام سید مهدی تقوی مدیرعامل سابق این خبرگزاری که در فاجعه تروریستی مجلس شورای اسلامی به شهادت رسید، گزارشی از اجرای شش دوره از طرح اسوه را بیان کرد.
وی افزود: طرح اسوه بدنبال دغدغه گروهی از جامعه قرآنی با عنوان جامعه فرهنگی قرآنی عصر در سال 93 شکل گرفت تا با تربیت قاریان نوجوان به دو مساله مهم در زمینه آموزش های تخصصی و تربیت و معرفت افزایی این قاریان پرداخته شود.
میرزاجانی که به عنوان شخص حقیقی و مدیر طرح اسوه به ارائه گزارش پرداخت، از حمایت های معنوی شورای عالی قرآن از این طرح سخن گفت و اظهار داشت: طرح اسوه در ابتدا به عنوان طرحی یک ساله شکل گرفت و سپس به طرحی سه ساله تبدیل شد و با تشویق و درخواست اولیای قاریان نوجوان مدت اجرای این طرح پنج ساله شد و از اسفند سال 95 مدت اجرای طرح اسوه به هشت سال افزایش یافت.

** 600 جلسه برای قاریان نوجوان
میرزاجانی گفت: 16 دوره آموزشی در چهار سطح برای قاریان نوجوان برگزار می شود که شامل سطوح مقدماتی، متوسطه، پیشرفته و ممتاز است و طی این دوره ها قاریان بیش از 600 جلسه و گفتمان معرفتی را پشت سر می گذارند.
وی افزود: برنامه های آموزشی این دوره ها شامل برنامه های حضوری و غیرحضوری است که برنامه های حضوری در هر سال طی دو نوبت برگزار می شود و برنامه های غیرحضوری نیز شامل ارزیابی تلاوت ها، برگزاری مسابقات و مشاوره های تلفنی است.
مدیر طرح اسوه مشاوره تلفنی را برای قاریان نوجوان دانست که اساتید قرآنی در زمان بندی مشخص با این قاریان تماس گرفته و مشاوره های درسی در زمینه حفظ، قرائت، مکالمه زبان عربی و درک زبان آیات ارائه می کنند.
وی همچنین گفت: برنامه های تربیتی این طرح نیز شامل مشاوره تربیتی با والدین قاریان، اساتید شهرستانی، ائمه جماعت و مدیر مدارس آنان است.

** اجرای طرح تحیت
میرزاجانی اجرای طرح تحیت را بخشی از طرح اسوه دانست و گفت: بر اساس این طرح مسئولان و مشاوران تربیتی به محل سکونت قاری اعزام شده و به صورت حضوری جلساتی را با خانواده، اقوام، امام جماعت و سایر بستگان قاری برگزار می کنند تا تشویقی برای قاریان نوجوان باشد.
وی ارزشیابی مستمر را از دیگر برنامه های این طرح عنوان کرد و افزود: ارزشیابی مستمر به صورت توصیفی در هر ماه و در پایان هر دوره و همچنین در پایان هر سطح صورت می گیرد و نتایج آن به صورت مکتوب در اختیار قاریان قرار می گیرد تا اگر نقطه ضعفی دارند، آن را رفع کنند.
وی یکی از امتیازات این طرح را اعطای آزمون های طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم دانست و گفت: آن دسته از قاریان نوجوان که سطح متوسط را با موفقیت طی کنند، به عنوان قاری درجه چهار شناخته خواهند شد و کسانی که سطح پیشرفته را بگذرانند، به عنوان قاری درجه سه معرفی خواهند شد.
میرزاجانی افزود: کسانی که سطح ممتاز را پس از هشت سال پشت سربگذارند، از آزمون های درجه 2 قاریان معاف هستند ولی باید در آزمون های بخش تلاوت شرکت کنند.

** آرشیو ارزشمند صدا و سیما از تلاوت های قاریان نوجوان
وی همچنین گفت: بیشتر کتاب های طرح اسوه منتشر شد و در خلال این دوره ها تلاوت های تصویری و صوتی از آنان ضبط شد و این تلاوت ها از شبکه های مختلف سیما به ویژه شبکه پویا پخش می شود و می توان این تلاوت ها را آرشیوی ارزشمند برای صدا و سیما دانست.
این قاری قرآن افزود: هرچند هدف ما از برگزاری این طرح حضور قاریان در مسابقات قرآنی نیست ولی بسیاری از منتخبان مسابقات مختلف همچون وزارت آموزش و پرورش و سازمان اوقاف و امور خیریه را همین نوجوانان تشکیل می دهند که به عنوان نمونه می توان از سیدمحمد حسینی پور برگزیده مسابقات بین المللی دانش آموزی یا مهدی عبرتی حافظ قرآن یاد کرد.
وی اضافه کرد: برخی از این قاریان مانند احمدرضا لطفی از ایلام یا سیدمحمد حسینی پور از اصفهان در محضر رهبر معظم انقلاب به تلاوت پرداختند.

** حضور 45 قاری در دوره هفتم
میرزاجانی گفت: شهرهای تهران، قم، مشهد و عتبات عالیات در شش دوره گذشته میزبان قاریان نوجوان بوده و امسال دوره هفتم با حضور 45 قاری نوجوان از 24 مرداد تا نهم شهریور در مجتمع امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد که یک افتتاحیه داخلی در 24 مرداد خواهیم داشت و مراسم اختتامیه در هشتم شهریور برپا می شود.
وی از برگزاری10 عنوان درسی در این دوره خبر داد و گفت: قاریان ضمن گذراندن درس های صوت و لحن، تجوید و قرائات، وقف و وصل، درک معنای آیات، قواعد و مکالمات عربی با درسو های اندیشه اسلامی، احکام دین، منهاج شامل نهج البلاغه و دعاها و زیارت ها، اصول و مبانی ورزش و تغذیه و همچنین حفظ قرآن آشنا می شوند.

** قاریان طرح اسوه تمام قرآن را حفظ می کنند
مدیر طرح اسوه یکی از ویژگی های درس حفظ در این دوره را موفقیت قاریان نوجوان در حفظ قرآن طی مدت هشت سال عنوان کرد و از برنامه های جانبی این طرح سخن گفت.
وی اظهار داشت: مباحثی همچون نجوم و کیهان از نگاه قرآن و علم، فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی، بررسی آسیب های صدا در دوران بلوغ، گفتمان های معرفتی بصیرتی، برگزاری محافل انس با قرآن و تماشای فیلم از برنامه های جانبی هفتمین دوره طرح اسوه است.
میرزاجانی همچنین گفت: نشست های هم اندیشی با حضور والدین قاریان در سه نوبت برگزار شد و قرار است برای اساتید قرائت نیز دوره هایی در تهران و شهرستان ها برگزار شود.

** شورای عالی قرآن از تمام موسسات حمایت معنوی می کند
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر حمایت از موسسات قرآنی صاحب طرح گفت: شورای عالی قرآن همواره از اینگونه موسسات حمایت معنوی و اعتباری می کند. یعنی اگر طرح هایی در سطح ملی از سوی موسسات ارائه شود، شورای عالی قرآن وظیفه خود می داند تا از این موسسات حمایت کند. البته پشتیبانی اصلی از طرح اسوه به عهده جامعه قرآنی عصر است.
میرزاجانی از طرح ملی تلاوت و طرح استعدادهای درخشان که از سوی سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شده به عنوان طرح های ملی یاد کرد.

** طرح اسوه موازی کاری نیست
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر موازی کاری این طرح با طرح های برخی سازمان ها مانند وزارت آموزش و پرورش گفت: این طرح نقاط اشتراک با طرح های دیگر دارد ولی تفاوت هایی نیز در سرفصل های آموزشی و رویکردهای تربیتی دیده می شود و چون مخاطبان ما مشترک نیستند بنابر این موازی کاری مصداقی ندارد.

** اصلاح فرهنگ مسابقات قرآنی ضروری است
مدیر طرح اسوه در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش توجه قاریان به مسابقات گفت: ما معتقدیم فضایی که همه توجهات را به مسابقات معطوف می کند باید اصلاح شود و لذا طرح اسوه را با طرح هایی مانند طرح ارزیابی قاریان مدرسان قرآن یا مسابقات قرآنی مرتبط نکردیم ولی بخش محتوایی این طرح را با طرح ارزیابی هماهنگ کردیم و بر همین اساس اصراری بر حضور قاریان نوجوان در مسابقات قرآنی نداریم.

** دست نیاز به سوی اصحاب رسانه
میرزاجانی به دنبال پیشنهاد یکی از خبرنگاران مبنی بر ضرورت پیوست رسانه ای برای این طرح گفت: از اصحاب رسانه و خبرگزاری ها می خواهیم تا پیوست خبری طرح اسوه را تکمیل کنند.
وی افزود: البته کارهای محدودی در این زمینه انجام شده است. مثلا تا کنون سه مستند نیم ساعته در تهران و عراق ساخته و از برخی شبکه های سیما مانند شبکه قرآن پخش شده است ولی انتظار داریم شبکه پویا که به نوجوانان اختصاص دارد با ساختن مستندهایی ما را یاری کند.
فراهنگ ** 1003 ** خبرنگار: محمدرضا جعفرملک * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید