ضرورت حفظ نهج البلاغه برای ترویج گفتمانی گهربار و گیتی شمولبه گزارش ایرنا، وی در سال 1339 در خانواده ای مذهبی در استان مازندران به دنیا آمد و با تشویق پدر و مادرش از همان دوران ابتدایی کلاس های روخوانی و روانخوانی قرآن را در شهر خود پایه گذاری کرد؛ حجت الاسلام رضازاده که هم اکنون مدیرعامل موسسه قرآن و نهج البلاغه کشور است، حدود نیم قرن در راستای نشر مفاهیم والای دینی در کشور گام برداشته و در مسیر تربیت حافظان قرآنی و احادیث ابتدا از فرزند خود شروع کرده است.
فرزند این روحانی عالم که به تبعیت از مولای متقیان نام علی را بر او نهاده، در هفت سالگی کل قرآن و در 9 سالگی کل نهج البلاغه را حفظ کرده است و می توان او را جزو اولین حافظان نهج البلاغه در دنیای اسلام و تشیع دانست.
مجال گفت و گو با حجت الاسلام محمد رضازاده جویباری در حاشیه چهلمین مسابقات سراسری قرآن که در ارومیه در حال برگزاری است، فرصتی برای آشنایی با وضعیت حفظ و مفاهیم حدیث به ویژه نهج البلاغه در جهان اسلام به شمار می رود.

سوال: وضعیت حفظ و مفاهیم نهج البلاغه به عنوان یکی از کتب مرجع دنیای اسلام در کشور چگونه است؟
جواب: یکی از مهمترین کتاب های دینی اسلام، کتاب نهج البلاغه است که در برگیرنده فرمایشات امام علی (ع) در بخش های مختلف بوده و بسیاری از مفاهیم والای دینی در آن وجود دارد. با توجه به اینکه در سال های گذشته برنامه ریزی های خاصی در راستای حفظ این کتاب گهربار صورت نگرفته بود، اقدام بسیار خوبی از سوی اوقاف انجام و رشته حفظ و مفاهیم به رشته های مسابقه ای رقابت های قرآن افزوده شد. حفظ نهج البلاغه به سبب عبارت های دشوار آن بسیار سخت است و شاید بتوان گفت که تنها 20 حافظ نهج البلاغه در کشور وجود دارد. در این مسابقات نیز به علت سختی حفظ نهج البلاغه و اینکه این رشته به تازگی به رشته های مسابقه ای افزوده شده است، شرکت کنندگان تنها 40 حکمت از حکمت های این کتاب گهربار را حفظ کرده بودند و سوالات نیز تنها از این موارد مطرح شد. یکی از مشکلات حوزه حفظ و معارف نهج البلاغه، همه گیر نبودن این حوزه است به طوری که خواص تنها با آن سرو کار دارند و هنوز عمومی نشده است.

سوال: راهکارهای تقویت ارتباط معنوی مردم با نهج البلاغه چیست؟
جواب: یکی از عوامل اصلی در افزایش ارتباط با فرمایشات امام علی (ع) در نهج البلاغه، برگزاری مستمر و مداوم اقدامات فرهنگی و تبلیغی است و می توان با برگزاری کلاس های تبلیغی و همچنین جلسات ترویجی روند استقبال از حوزه معارف نهج البلاغه را توسعه داد. این امر را به عینه نه تنها در ایران بلکه در سفرهای خارجی دیده ام؛ در این سفرها علاوه بر آشنا کردن مردم با کلام گهربار حصرت علی (ع) بسیاری از آنهایی که درباره نهج البلاغه نمی دانستند، ترغیب شده اند تا آن را بخوانند. به طور مثال در سفری که سال ها پیش به سرزمین وحی داشتیم، یکی از اساتید الجزایری با شنیدن سخنان امام علی (ع) شیفته این سخنان شد و تصمیم گرفت که نهج البلاغه را به طور کامل بخواند در حالی که پیش از آن، اطلاع چندانی از مفاهیم این کتاب گهربار نداشت. فرمایشات حصرت امیرالمومنین (ع) خیلی تاثیرگذار است ولی ما در رساندن فرمایشات آن حضرت مشکل داریم؛ در حالی که بسیاری از مردم ایران و حتی دنیا تشنه این سخنان هستند و آن را با جان و دل گوش می دهند.

سوال: سطح این مسابقات را چگونه ارزیابی می کنید؟
جواب: اولین دوره مسابقات نهج البلاغه کشور در چهلمین مسابقات سراسری قرآن در ارومیه برگزار می شود و به همین دلیل یک سری نقاط ضعف دارد؛ سطح شرکت کنندگان خوب بود اما عالی نبود. باید در خصوص مسابقات نهج البلاغه فرهنگ سازی شود و تعداد شرکت کنندگان بالا رود و نخبگان بیشتری در این حوزه شناسایی شود تا در دوره های آینده شاهد رشد کمی و کیفی شرکت کنندگان و مسابقه باشیم.

سوال: شما مدیرعامل موسسه قرآن و نهج البلاغه هستید؛ این موسسه چه فعالیت هایی دارد؟
جواب: موسسه قرآن و نهج البلاغه را در سال 1380 در قم راه اندازی کردیم؛ این موسسه در راستای رسالت خود مبنی بر توسعه و ترویج معارف قرآن و نهج البلاغه در جامعه، فعالیت های آموزشی و فرهنگی با عنوان ‘ راه روشن ‘ را در دستور کار خود قرار داده است. فعالیتی که گرچه از عمر آن زمان زیادی نمی گذرد اما مخاطبان بسیاری را با کتابخوانی به سوی خود جلب کرده است که با توجه به تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب یک راهبرد اساسی و بنیادی به شمار می رود. آشنایی مردم با معارف گران سنگ دینی در قالب برنامه کتابخوانی یکی از افتخاراتی است که می تواند اندیشه های یک جامعه را در برابر هجمه های بی امان دنیای غرب آسیب ناپذیر کند. با توجه به موفقیت روز افزون این موسسه، درخواست های زیادی برای تأسیس شعبه به دفتر این موسسه رسیده که دفتر مرکزی نیز با توجه به امکانات و ظرفیت های موجود در شهرهای مختلف اقدام به ایجاد نمایندگی و تاسیس شعب کرده است. این موسسه در تمامی استان ها شعبه دارد و امسال آزمون راه روشن در 300 شهرستان برگزار می شود و 30 هزار نفر در آن حضور می یابند؛ 100 نفر از شرکت کنندگان که بیشترین امتیاز مسابقات را کسب کنند، برای مرحله نهایی و شفاهی انتخاب می شوند. مسابقات هشتمین دوره مفاهیم امسال در مهرماه و بخش ملی مسابقات در اوایل زمستان برگزار می شود. در خصوص تامین مالی این مسابقات مشکلاتی وجود دارد و امیدواریم قولی که رئیس مجلس شورای اسلامی داده است، عملی شود و راهکارهایی برای تامین مالی این مسابقات اندیشیده شود.

سوال: شما پدر یکی از نخبه های حوزه حفظ قرآن و به ویژه نهج البلاغه هستید، در مورد علی رضازاده نیز توضیحاتی بفرمایید.
جواب: ‘علی آقا ‘، حافظ کل قرآن کریم و خردسال ترین حافظ نهج البلاغه در جهان تشیع به شمار می رود. وی در سن هفت سالگی موفق به حفظ کل قرآن کریم و در سن 9 سالگی موفق به حفظ کل نهج البلاغه شده است و در مسابقات مختلف بین المللی با کسب 5 رتبه برتر و اجرای برنامه در کشورهای مختلف باعث تشویق اقشار مختلف مردم بالاخص کودکان و نوجوانان برای روی آوردن به حفظ و فراگیری علوم قرآن و نهج البلاغه شده است. ‘علی آقا ‘ متولد سال 1370 است و در حال حاضر در پایه 8 حوزه علمیه قم و هم زمان در مقطع دکترای رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه تهران مشغول به تحصیل است. همچنین در کنار تحصیل به بعضی از دعوت های محافل قرآنی خارج یا داخل از کشور برای اجرای برنامه پاسخ مثبت می دهد و مسافرت می کند.

مسئول اجرایی و هماهنگی کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه حجت الاسلام محمد رضازاده جویباری از افراد تاثیرگذار در حوزه آموزش نهج البلاغه در کشور به شمار می رود، گفت: استفاده از توان فکری و معنوی این چنین افرادی، زمینه ساز توسعه حفظ و مفاهیم نهج البلاغه و احادیث ائمه اطهار می شود.
محمد پردل افزود: مسابقات حفظ و مفاهیم حدیث که از رشته های جدید مسابقات سراسری قرآن به شمار می رود، با بهره مندی از داشته های حجت الاسلام رضازاده جویباری و افرادی نظیر این بزرگوار راه اندازی شده است.
وی، حجت الاسلام رضازاده جویباری را موسس نخستین موسسه قرآن و نهج البلاغه در کشور دانست و اضافه کرد: راه اندازی این موسسه و برگزاری مسابقات ویژه حفظ نهج البلاغه به ابتکار حجت الاسلام جویباری گام مهمی در آشنا کردن جوانان با مفاهیم والای نهج البلاغه است که تا سال ها در ذهن باقی می ماند.
8137/3072
** گزارش از: سیده فاطمه سجادی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید