شفای طبیعی تا شفاعت معنوی در بقعه متبرکه باباگُرگُر قروهبه گزارش خبرنگار ایرنا، چشمه آبگرم باباگُرگُر ترکیبی از گوگرد و آب است و احتمالا از دهانه یک آتشفشان خاموش خارج می شود، رنگ آب بدلیل وجود املاح معدنی بویژه گوگرد مایل به سرخ و گاهی مایل به زرد و برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی و سودایی مفید است.
آب این چشمه که همراه با گازکربنیک فراوانی از زمین خارج می شود همچنین محرک لوزالعمده و مجاری ادراری است و در رفع بیماری های تغذیه ای نیز تاثیر گذار است.
این چشمه آبگرم در کنار بقعه متبرکه امامزاده سید جلال الدین از امامزادگان شاخص استان کردستان مشهور به امامزاده بابا گُرگُر قرار گرفته است و به همین دلیل سالیانه مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور علاوه بر زیارت این امامزاده و شفاعت معنوی، از آب این چشمه نیز برای سلامت جسم خود استفاده می کنند.
بنای اولیه این بقعه متبرکه به دوره صفویه بر می گردد و براساس اطلاعاتی که از کتاب ها و اسناد قدیمی بدست آمده است نسبت این امامزاده با چند واسطه به امام محمد باقر(ع) می رسد.
فرا رسیدن هفته وقف بهانه ای شد تا اصحاب رسانه کردستان یک روز را مهمان امامزادگان و بقاع متبرکه شاخص شهرستان قروه باشند تا علاوه بر زیارت بقاع متبرکه، زیبایی های طبیعی و گردشگری این منطقه را از نزدیک به نظاره بنشینند.
اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان در آستانه فرا رسیدن هفته وقف جمعی از اصحاب رسانه استان را در قالب کاروانی زیارتی و تفریحی، مهمان امامزادگان شاخص شهرستان قروه کرد.
اصحاب رسانه استان کردستان در این اردوی یک روزه در کنار بقعه متبرکه امامزاده سید جلال الدین مشهور به باباگُرگُر حضور یافتند و علاوه بر زیارت این امامزاده از مناظر و زیبایی هایی طبیعی نیز لذت بردند.
روستای باباگُرگُر و بقعه متبرکه امامزاده سید جلال الدین به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شده و 15 هکتار از محوطه امامزاده وقف است و هم اکنون طرح بازسازی و توسعه آن با اعتبار 230 میلیارد ریال در حال اجرا است.
علاوه بر وجود چشمه جوشان و شفابخش، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی کنار این بقعه متبرکه که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت، گ‍د‌ازه‌ ‌آت‍ش‍ف‍ش‍‍ان‍‍ی‌ شگفت انگیز مشهور به اژدهای سنگ شده است که ظاهری کاملا شبیه اژدهایی عظیم الجثه دارد و مردم محلی بر این باورند که این در گذشته اژدهایی بود و سپس به سنگ تبدیل شد.
این پدیده در حدود 300 متر طول، 5 متر ارتفاع و پهنایی بین چهار تا هفت متر دارد و به هر اندازه ای که ارتفاع آن افزایش پیدا کرده، پهنای شکاف آن نیز به علت رسوب‌گذاری جدید تنگ تر شده است.
یکی دیگر از مقاصد خبرنگاران در این اردوی یک روزه، بازدید از مجموعه تفریحی سراب قروه بود، این مجموعه تفریحی که دارای جذابیت های خاصی است یک چهارم آن موقوفه حاج میرمحمود حسینی از واقفان خیراندیش و بزرگ شهرستان قروه است که اکنون در اجاره شهرداری قرار دارد.
دریاچه سراب قروه از مناطق جذاب و گردشگرپذیر این شهرستان به شمار می رود که از چشمه های متعدد جوشانی سرچشمه می گیرد و آب آن به اندازه ای است که از گذشته های دور آب شرب و کشاورزی حومه قروه را تامین کرده است.
سراب در فاصله یک کیلومتری جنوب شهر قروه قرار دارد و در سال‌های اخیر اقدامات اولیه و زیربنایی در راستای افزایش امکانات رفاهی و گردشگری در آن اجرا شده است.
جزیره ای بسیار زیبا در وسط این دریاچه قرار دارد که با عبور از پل آهنی می توان به آن رسید، نورپردازی هایی که در این مکان شده زیبایی این دریاچه را دو چندان کرده است.
مقبره امامزادگان هاجر و سارا دیگر مقصد اصحاب رسانه استان در سفر یک روزه به شهرستان قروه بود این امامزادگان از بقاع متبرکه شاخص استان کردستان به شمار می روند و سالیانه پذیرای زائران بسیار و میزبان برنامه های فرهنگی و مذهبی این شهرستان است.
وجود این مکان های تفریحی و زیارتی در قروه موجب شده که در طول سال بخصوص ایام تعطیلات نوروز و تابستان پذیرای گردشگران و مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور باشد.
شهرستان قروه در 90 کیلومتری شرق سنندج مرکز استان کردستان واقع است این شهرستان دارای 330 موقوفه با چهار هزار رقبه و 24 امامزاده و بقاع متبرکه است.
25 آبان تا 2 آذر به عنوان هفته وقف نامگذاری شده است.
گزارش: افسانه گلباغی ** انتشار: مجید سلیمانی
7348/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید