رییس سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی: خشونت بر انسان خشونت علیه خداستبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ابوذر ابراهیمی ترکمان روز دوشنبه در نهمین دور گفتگوی دینی مرکز ادیان و تمدنها و شورای جهانی کلیساها با موضوع «نقش تفسیری متون مقدس برای ایجاد جهان عاری از خشونت» افزود: خشونتی که متأسفانه امروز در اطراف ما رخ می‌دهد خشونت انسان بر انسان نیست بلکه خشونت علیه خداوند است. یعنی فرد خشونت‌گرا تشخیص می‌دهد که وجودی را که خداوند به بشر عطا کرده است را برخلاف آن از انسان بگیرد. پس خشونت هر انسانی خشونت علیه خداوند است.
وی با بیان اینکه در طول 20 سال گذشته ما هشت دوره از این گفت‌وگوها را پشت سر گذاشته‌ایم و امروز با حضور عالمان و دانشمندانی از اسلام و مسیحیت دور دوم را آغاز می‌کنیم، افزود: 69 سال پیش شورای جهانی کلیساها پایه‌گذاری شد از این رو از سال 1948 میلادی تا امروز 349 کلیسا در 110 کشور عضو شورا هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این افتخار را داریم که گفت‌وگوهای 20 سال پیش را قوی‌تر دنبال می‌کنیم و آرزو می‌کنیم این دوره مفیدتر باشد.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به عنوان این دوره گفتگوها یعنی برداشت‌ از متون مقدس گفت : چون بعد از پیامبران سهم متون مقدس و امکان تفسیرهای متعددی از سوی عالمان بوجود آمد و اندک اندک رشته‌هایی حول کتاب‌های مقدس به وجود آمد و به همین دلیل اصحاب لغت در ساختار لفظی متون مقدس اندیشیدند و سعی کردند بفهمند الفاظ متون مقدس حاوی چه مفاهیمی و هر لفظی دارای چه معنایی است و اهل احکام و فقه هم به دنبال حکمی برای مکلفین و به دنبال برداشت قواعد عمومی از متون مقدس بودند. این اتفاق باعث شد هر گروهی برای اثبات حقانیت خود به دنبال استخراج مفاهیم باشند.
ابراهیمی ترکمان تأکید کرد: بر همین اساس هر دینی دیگری را کافر و خود را نزدیک به حق جلوه می‌داد و بعدها گروه‌هایی پیدا شدند که توجه آن‌ها به الفاظ کمتر و حصار الفاظ به دور مفاهیم قرار گرفت تا بتوانند از این طریق به مفاهیم متون مقدس دست پیدا کنند و از این طریق از پشت الفاظ به نور حق راه پیدا کنند، الفاظ را بعضی نگاه عینی داشته و برخی دیگر فقط بر الفاظ متکی بوده‌اند. بعدها گروه‌هایی بر فهم انجیل و قرآن کتاب‌هایی نوشته‌اند و تلاش کرده‌اند از ظاهر متون مقدس به باطن آن راه پیدا کنند.
وی به مثال تفاوت عکس و فیلم اشاره کرد و گفت: ما نباید از متون مقدس عکس بگیریم بلکه باید از آن‌ها فیلم بگیریم، چرا که اگر بخواهیم از متون مقدس عکس بگیریم معنای آن این است که به سایر بخش‌ها توجه نکرده‌ایم و فقط یک نکته را می‌بینیم و آن یک نکته را حجت و دلیل قرار می‌دهیم ولی وقتی از متون مقدس فیلم بگیرم تمام مفاهیم آن را می‌بینیم و این گونه فهم دیگری از متون مقدس داریم.
ابراهیمی ترکمان ادامه داد: بخشی از فهم ما از متون مقدس بستگی به فهم ما از حقیقت هستی دارد. نقش عقل و خرد که ادیان بر آن تأکید دارند در کجا ظاهر می‌شود؟ در آنجا که می‌تواند با استخراج قوانین از شریعت مثل انصاف، کرامت، عدالت و… را از فهم متون دینی به سمتی سوق دهیم که صاحب شریعت آن را ارائه کرده است تا از این طریق سعادت بشر فراهم شود.
وی تأکید کرد: در متون اسلامی آمده هر چه عقل حکم کند شرع نیز همان را حکم می‌کند، این مسئله برعکس نیز رخ می‌دهد. خشونتی که متأسفانه امروز در اطراف ما رخ می‌دهد خشونت انسان بر انسان نیست بلکه خشونت بر علیه خداوند است. یعنی فرد خشونت‌گرا تشخیص می‌دهد که وجودی را که خداوند به بشر عطا کرده است را برخلاف آن از انسان بگیرد. پس خشونت هر انسانی خشونت علیه خداوند است.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: حقیقت یکی است اما درک ما از حقایق فراوان است. غزالی در اواخر عمر خود توصیفی از خداوند دارد و آن این است که انسان باید از روی محبت خداوند را پرستش کند. به گفته وی برای اینکه انسان از خواب غفلت بیدار شود نیازمند علت است. فردی که خواب است اگر هزاران دلیل هم برای او بیاوریم بیدار نمی‌شویم بلکه او نیازمند علت است. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال گفت: امروز مهمترین مسئله در فهم متون مقدس و بعد در عمل به آن موضوع غفلت و جهل مقدس است.
به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و شورای جهانی کلیسا
در سالن حسینیه الزهرا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گشایش یافت. این دور از گفت‌وگوها به همت مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عنوان «نقش تفسیری متون مقدس برای ایجاد جهان عاری از خشونت» طی روزهای 30 و 31 مرداد با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی از ایران و کشورهای عضو شورای جهانی کلیساها (متشکل از حدود 400 کلیسای عضو از سراسر جهان) برگزار می‌شود.
ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات ، آیت الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، حجت الاسلام سید مصطفی محقق داماد، استاد حوزه و دانشگاه، اسقف سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران و یوناتان بت‌کلیا، نماینده هموطنان ارمنی در مجلس و جمعی از مسئولان و کارشناسان ادیان حوزه و دانشگاه، طرف‌های ایرانی این دور از گفت‌وگوی دینی ایران با شورای جهانی کلیساها را تشکیل می‌دهند.
در اجلاس‌های گذشته مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی کلیساها، مباحثی همچون صلح ادیان، چگونگی تطبیق مبانی تربیتی اسلام و مسیحیت در جامعه بشری، برخورد با افراط‌گرایی و … مورد گفت‌وگوهای طرفین مسلمان و مسیحی قرار گرفته بود.

فراهنگ **1355 **1823 خبرنگار: علی اکبرقزوینیان** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید