رئیس مسلمانان یونان: به ظرفیت جوانان درراهبرد دیپلماسی وحدت توجه شودبه گزارش خبرنگار معارف ایرنا شیخ نعیم قندور روز چهارشنبه در اولین اجلاس بین المللی هم اندیشی اجرای راهبردی دیپلماسی وحدت در جهان اسلام در هتل آزادی با بیان این مطلب گفت: وضعیت مسلمانان شیعه و سنی در یونان با حداقل مشکلات در کنار یکدیگر زندگی می کنند و در مناسبات مذهبی حضور دارند.
رئیس موسسه ابن سینا تاکید کرد: مسلمانان کشور ما در بسیاری از موارد از جمله در مورد لبنان، غزه، بحرین، فلسطین و سایر کشورها یکدست و هم نظر هستند؛ ما کاری به مشکلات دولت ها نداریم و مردم و ملت ها مورد توجه ما هستند.
به گزارش مجمع تقریب مذاهب اسلامی نعیم قندور همچنین خواستار همکاری سازمان های مردم نهاد برای حمایت از آوارگان مسلمان روهینگیا، یمن، لیبی و دیگر کشورهای مظلوم شد.

** ضرورت تربیت نسل مدیران آینده جهان اسلام
محمدمهدی زاهدی رییس هیات موسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد اندیشمندان در این اجلاس ابراز امیدواری کرد که با تکیه بر نیروی جوان، ضمن تربیت نسل مدیران بعدی در سال های آینده جهان اسلام به عنوان یک ابر قدرت در حوزه های سیاسی، اقتصادی و سایر حوزه های با وحدتی که بین امت اسلامی ایجاد خواهد شد، حرف خود را در مجامع بین المللی بیان کند.
وی افزود: حرکتی که در زمینه اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت آغاز شده، باید با برنامه ریزی دقیقتر و پرشتابتر به پیش برود.
زاهدی همچنین گفت: استکبار و جریان صهیونیسم در اواخر قرن بیستم موضوع جنگ درون تمدنی را برای قرن بیست و یکم میلادی مطرح و جنگ درون تمدنی در جهان اسلام را کلید زدند تا جریانات افراطی و تکفیری در جهان اسلام ایجاد شود. بنابراین ضرورت تشکیل مجمع و نهادهای تقریبی مرتبط دیگر به وجود آمد.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد تا مسیر وحدت اسلامی به سر منزل مقصود برسد و دیپلماسی وحدت در حوزه های مختلف اقتصادی، علم و فناوری، امنیتی، سیاسی، ارتباطات و امور فرهنگی شکل بگیرد.

** گفتمان دینی برای همه اقشار مردم باشد
شیخ بلال سعید شعبان دبیرکل جنبش التوحید لبنان گفت: گفتمان دینی باید برای همه اقشار مردم باشد و علما نباید فقط به مسجد اکتفا کنند. زیرا نقش آنان در میان عامه مردم مهم تر و پررنگ تر خواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه باید همه قشرهای جامعه را به گفتمان دعوت کرد، اضافه کرد: ما باید فرهنگ دینی جدیدی بنا کنیم تا به اهدافی که در نظر داریم، دست یابیم.
شیخ شعبان همچنین گفت: دین خدا یک دین جهانی است و همانگونه که در قرآن کریم آمده این دین جهانی شامل همه قومیت ها، نژادها و همه زنان و مردان می شود و لذا دین اسلام یک دین واحد است و نباید میان شیعه و سنی تفرقه ایجاد شود و ما باید اصلاح گرایی داشته باشیم تا بتوانیم میان همه قومیت ها و مذاهب اتحاد ایجاد کنیم.

** به نصیحت آیت الله خامنه ای گوش فرا دهیم
شیخ زهیر جعید رئیس جبهه عمل اسلامی لبنان نیز در این اجلاس با تأکید بر این که مسأله وحدت فقط به علما محصور نمی شود و باید همه اقشار امت اسلامی را مخاطب قرار داد، خاطرنشان کرد: اینجاست که نقش مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آشکار می شود. زیرا فعالیت های این مجمع از حالت کنونی فراتر رفته و به سمت فعالیت های بانوان و ورزش نیز حرکت کرده است.
وی افزود: آنچه امروز در جهان دیده می شود، تنها نبرد میان مذاهب نیست بلکه یک پرونده جهانی است که علیه اسلام قدم برداشته اند اما امروز مقاومت اسلامی با ایستادگی موانع پیش رو را برداشته است.
شیخ جعید گفت: ما باید به نصیحت حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران گوش فرا دهیم و به اخلاص و وحدت متمسک شویم تا به پیروزی دست یابیم.
وی با تأکید بر اینکه شیعه و سنی دو روح در یک جسم واحد هستند، تأکید کرد: ما باید فعالیت های خود را بر دانشگاه ها و شبکه های تلویزیونی مشترک میان شیعه و سنی متمرکز کنیم. زیرا اکنون شبکه های تلویزیونی بسیاری وجود دارند که در راستای ایجاد تفرقه میان مذاهب و تبلیغ مذهب وهابیت خیز برداشته اند. لذا تأسیس یک شبکه تلویزیونی وحدت گرا از ضروریات است.
این عالم اهل سنت لبنانی تصریح کرد: ایران تنها از آنِ شیعیان نیست بلکه یک کشور اسلامی برای همه مسلمانان است و جهان اسلام باید به این باور برسد که علمای شیعه و سنی در کنار هم می توانند گام های مشترکی بردارند زیرا پیروزی فقط از گذر وحدت به وجود می آید.

** وحدت اقتصادی را در میان مسلمانان جهان ایجاد کنیم
شیخ عبدالقادر آلوسی عالم اهل سنت عراقی در اجلاس امروز بر ایجاد پایگاه های ارتباطی وحدت گرا تأکید کرد و گفت: ما امیدواریم بتوانیم وحدت اقتصادی را در میان مسلمانان جهان ایجاد کنیم چرا که این سرمایه ها نقش بزرگی در این زمینه دارد.
وی بر ارائه برنامه های عملی برای جلوگیری از درگیری ها و منازعات موجود در کشورهایی چون عراق، سوریه، یمن و سایر کشورهای درگیر تأکید کرد و گفت: ما در گذشته هم نیازمند وحدت جهان اسلام بودیم اما امروز این تلاش ها از طریق علمای مسلمان باید بیشتر شود.
شیخ آلوسی با انتقاد از برخی کشورهای اسلامی که عامل ایجاد تفرقه هستند، گفت: ما باید مشکلات را پیدا کنیم و بدانیم که چرا قشرهای مدعی وحدت اسلامی به شعارهای خود عمل نمی کنند؟
وی با تأکید بر اینکه باید نسبت به مؤسسات تقریبی اهتمام بیشتری داشت، خاطرنشان کرد: باید قشر دانشجو نیز در این زمینه جدی گرفته شود و به فعال سازی فعالیت های دانشگاهی در بخش تحصیلات تکمیلی اهمیت ویژه ای داد.
این اندیشمند عراقی همچنین بر تشکیل شبکه های تلویزیونی وحدت گرا و دوری از ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی تأکید کرد و نقش این شبکه ها را بسیار مهم ارزیابی کرد.
فراهنگ**1003** 1823 خبرنگار: محمدرضا جعفرملک ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید