دبیرکل مجمع تقریب مذاهب: اتحادیه جدید کشورهای منطقه تشکیل می شودبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله محسن اراکی روز چهارشنبه در حاشیه اولین اجلاس بین المللی هم اندیشی اجرای راهبردی دیپلماسی وحدت در جهان اسلام در هتل آزادی و در جمع خبرنگاران گفت: یکی از برنامه های این نشست پیشنهاد اتحادیه جدید کشورهای منطقه است که این اتحادیه می تواند از کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه آغاز شود.
وی اضافه کرد: البته کشورهایی مانند لبنان، قطر، پاکستان و برخی دیگر از کشورها نیز می توانند به آن بپیوندند و این آمادگی برای پیوستن کشورهای بیشتر هم وجود دارد چون مساله تجزیه کردستان یک خطر جدیدی است که بسیاری از کشورها را تهدید می کند.
اراکی همچنین گفت: در مجموع، ایجاد جنگ مذهبی، جنگ درون ملتی و درون کشوری بین منطقه و جامعه اسلامی یک خطر بسیار جدی است و به نظر ما این نشست از طریق ارائه پیشنهادها و تشکیل کمیته پیگیری پیشنهادها می تواند اثرگذار باشد و ما می توانیم گام موثر اجرایی و عملی در این راستا برداریم.
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در پاسخ به ایرنا درباره زمان تشکیل این اتحادیه گفت: تشکیل اتحادیه پیشنهاد ماست و این پیشنهاد را ارائه می کنیم و به دنبال اجرایی کردن آن هستیم.

** تجزیه کردستان، توطئه بزرگ منطقه است
آیت الله اراکی با بیان اینکه امروز شاهد توطئه جدیدی هستیم، گفت: بعد از توطئه القاعده، داعش و جنگ های تفرقه انگیز و توطئه جنگ های مذهبی امروز شاهد جنگ جدیدی هستیم که امیدواریم تحقق پیدا نکند ولی چنین توطئه ای آغاز شده و مساله تجزیه کردستان یک توطئه بسیار بزرگی در منطقه است که فقط مربوط به عراق نیست.
وی افزود: امروز مساله تجزیه عراق مطرح است و فردا تجزیه کشورهایی مانند سوریه، یمن، حجاز و عربستان سعودی و مصر پیش می آید و اگر این روند ادامه پیدا کند با یک خطر بسیار جدیدی در منطقه مواجه خواهیم بود که باید در برابر این خطر ایستادگی کرد.

** نهادهای تقریب گرا انسجام می یابند
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به برگزاری اولین اجلاس بین المللی هم اندیشی اجرای راهبردهای دیپلماسی وحدت در جهان اسلام گفت: تفاوت این نشست با نشست های سابق و اجلاس های کلی و کلان گذشته ما این است که اجلاس امروز مربوط به موسسات جامعه مدنی است و اگرچه این نهادها تاکنون به طور خودجوش در راستای تقریب و وحدت فعالیت می‌کردند ولی اکنون نهادهای تقریب گرا با هم همکاری می کنند و به یک طرح مشترک و سیاستگذاری واحدی دست می یابند تا با انسجام، همسویی و هم پوشانی بتوانند در برابر این توطئه جدید بایستند.

** علت اصلی تفرقه در کشورهای اسلامی
اراکی در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: علت اصلی تفرقه در میان کشورهای مسلمان مشخص است، یعنی این تفرقه یک علت داخلی دارد که ناشی از ضعف بعضی از تصمیم گیرندگان در داخل کشورهای اسلامی است و شامل ضعف هوای نفسانی، تمایلات مادی و منفعت طلبی آنان است که حاضرند در راه منافع شخصی خود منافع کلی جامعه اسلامی را زیر پا بگذارند.
وی افزود: مشکل دیگر از ناحیه خارج است و دشمنان، کشورهای اسلامی را به چشم طعمه می بینند که وقتی کشورهای اسلامی آماده خورده شدن از سوی قدرت های بزرگ باشند، خواه ناخواه آن گرگ هایی که به دنبال طعمه هستند این کشورها را هدف قرار می‌دهند و روشن است توطئه صهیونیست ها و آمریکایی ها و هم پیمانان آنها برای نابود کردن ملت های منطقه و خرد کردن توان مادی و معنوی این ملت‌ها انجام می دهند.
به گزارش ایرنا، همزمان با سی امین سالگرد تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، اولین اجلاس بین المللی هم اندیشی اجرای دیپلماسی وحدت در جهان اسلام با محوریت اتحادیه های جهانی تقریب نهاد، از صبح امروز 19 مهرماه آغاز شده و تا امشب ادامه دارد.
این اجلاس یک روزه با موضوع راهبرد وحدت و با محوریت دیپلماسی وحدت، امت واحد اسلامی، تمدن نوین اسلامی و سبک زندگی اسلامی، سرمایه اجتماعی جهان اسلام و مقاومت با حضور اندیشمندانی از کشورهای لبنان، عراق، پاکستان، مصر و اندونزی و برخی دیگر از کشورها برگزار می شود تا ضمن بررسی و تصویب اساسنامه 9 اتحادیه نسبت به تعیین رئیس، دبیر و اعضای ایرانی و خارجی هیات موسس این اتحادیه ها اقدام کنند.
این اتحادیه ها شامل اتحادیه های انساب نبوی، «نویسندگان، شعرا و هنرمندان»، حقوق دانان، اندیشمندان، فرزندان شاهد، ایثارگران، قهرمانان ورزشی، اقتصاددانان و فعالان سیاسی است.
فراهنگ**1003**1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید