خلیفه ارامنه تهران: گفت‌وگو را برای همزیستی و فهم متقابل برگزینیمبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، اسقف سیبوه سرکیسیان روز دوشنبه در نهمین دور گفت ‌وگوی دینی ایران و شورای جهانی کلیساها، خاطرنشان کرد: امروز در دنیا شاهد وقوع جنگ‌های بدی هستیم و هر روز، حملات تروریستی در حال فزونی است همه ما که امروز در اینجا گردهم آمده‌ایم، نسبت به جنگ و خشونت و اتفاقات اطرافمان آگاه هستیم.
وی افزود: در دنیایی زندگی می‌کنیم که کشورها، دولتمردان، سیاستمداران، سازمان‌های ملی و بین‌المللی و منطقه‌ای همه در حال برگزاری گفت‌وگوها و سمینارهای تخصصی برای مقابله با خشونت و جنگ هستند.
خلیفه ارامنه تهران با تاکید براینکه با نگاه به تاریخ حوادثی را مشاهده می کنیم که پیشینه خوب و بدی داشته و افرادی بوده اند که تفسیر غلطی از متون مقدس داشتند، بهترین راه برای زندگی مسالمت‌آمیز را فهم و درک متقابل از یکدیگر مطرح کرد.

** صلح و عدالت راهی برای نهادینه کردن احترام متقابل

اسقف سرکیسیان تصریح کرد: بر این باوریم که با ایجاد گفت‌وگو و فهم و درک متقابل از یکدیگر، صلح و عدالت در جامعه تسری می‌بخشد و فرهنگ احترام متقابل در جامعه نهادینه خواهد شد.
وی در عین حال تأکید کرد: سوءتفاهم، برداشت ناصحیح و تفسیر غلط از متون مقدس، همزیستی مسالمت‌آمیز بین پیروان ادیان الهی را به خطر می‌اندازد.
خلیفه ارامنه تهران ادامه داد: پیامبران آمدند که صلح را به ارمغان بیاورند. به اعتقاد ما حضرت موسی (ع) تورات را آورد و حضرت مسیح (ع) به صورت روح‌القدس ظاهر شد که بگوید چگونه زندگی کنیم و حضرت رسول اکرم (ص) از طرف خدا آمد تا در چارچوب قرآن زندگی را به انسان‌ها بیاموزد. اکنون ما به کجا می‌رویم؟ اگر به تاریخ نگاه کنیم افرادی را می‌بینیم که پیشینه‌های خوب و بدی داشتند و افرادی که تفسیر غلط از متون مقدس ارائه داده‌اند و سوءتفسیرها باعث شد که انسان‌ها با فاجعه روبرو شوند.
اسقف سرکیسیان گفت: در زمان‌هایی تفسیر غلط سبب شد که امپراطوری‌ها در مقابل یکدیگر بایستند و حتی از مردم خواستند که به شرک خودشان برگردند. در قرآن، تورات و انجیل آیاتی است که باید براساس خودشان آن‌ها را تفسیر کنیم که اگر این گونه نباشد ممکن است از آن‌ها سوءبرداشت‌ شود.
وی ادامه داد: ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که آشوب‌زده است و در سفری کوتاه به سر می‌بریم که باید در نهایت به سعادت برسیم و بهترین راه رسیدن به سعادت،درک یکدیگر است. تمامی عناصری که می‌تواند همزیستی مسالمت‌آمیز را به خطر بیاندازد باید از بین برود و عشق و پذیرش یکدیگر را درک کنیم و به آن برسیم.
به گزارش ایرنا، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و شورای جهانی کلیسا در سالن حسینیه الزهرا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گشایش یافت.
این دور از گفت‌وگوها به همت مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عنوان «نقش تفسیری متون مقدس برای ایجاد جهان عاری از خشونت» طی روزهای 30 و 31 مردادماه با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی از ایران و کشورهای عضو شورای جهانی کلیساها (متشکل از حدود 400 کلیسای عضو از سراسر جهان) برگزار می‌شود.
ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات، حجت الاسلام سید مصطفی محقق داماد استاد حوزه و دانشگاه، اسقف سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و یوسف بت‌کلیا نماینده هموطنان ارمنی در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان و کارشناسان ادیان از حوزه و دانشگاه، طرف‌های ایرانی این دور از گفتگوی دینی ایران با شورای جهانی کلیساها را تشکیل می‌دهند.
در اجلاس‌های گذشته مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی کلیساها، مباحثی همچون صلح ادیان، چگونگی تطبیق مبانی تربیتی اسلام و مسیحیت در جامعه بشری، برخورد با افراط‌گرایی و … مورد گفتگوهای طرفین مسلمان و مسیحی قرار گرفته بود.
فراهنگ ** 1355 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیانانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید