تفسیر متون مقدس گاهی ابزار توجیه خشونت می شودبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، کلارا آموس روز دوشنبه در آیین گشایش نهمین دور گفت‌وگوهای دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با شورای جهانی کلیساها با اشاره به اینکه در دور هفتم این گفت‌وگوها که در تهران برگزار شد، برخی از محققین گفتند قرآن می‌تواند، نردبانی باشد تا انسانها را به بهشت برساند و یا طنابی که آنها را به قعر چاه تاریکی بکشاند گفت: می‌توانیم این مسأله را در مورد انجیل هم به کار ببریم.
وی ادامه داد: بر اساس این اندیشه بود که شورای جهانی کلیساها و مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موضوع «نقش تفسیری متون مقدس برای ایجاد جهان عاری از خشونت» را برای نهمین دور گفت‌وگوها برگزیدند.
آموس در ادامه به حوادث تروریستی و نژادپرستی هفته گذشته در اروپا و آمریکا اشاره کرد و افزود: تا زمانی که نپذیریم ما بخشی از مشکل هستیم، هرگز نخواهیم توانست تا بخشی از درمان و راه‌حل نیز باشیم.
مسئول گفت‌وگو با ادیان ابراهیمی در شورای جهانی کلیساها همچنین با بیان اینکه گاهی اوقات برگزاری این اجلاس‌های آکادمیک با موضوع گفت‌وگوهای دینی مورد انتقاد گروه هایی قرار می‌گیرد گفت: یکی از راهکارهایی که می‌توان با استفاده از آن بخش بیشتری از جامعه را متأثر از نتایج سودمند این گفت‌وگوها کرد، انتشار گسترده مقالات و سخنرانی‌های انجام شده در این اجلاس‌هاست.
آموس در ادامه ایجاد تعاملات گسترده بین اندیشمندان حاضر در نشست‌های بین‌الادیانی و حضور در برنامه‌های آموزشی مراکز مختلف دینی در کشورهای گوناگون را از دیگر تأثیرات مثبت برگزاری این نشست‌ها عنوان کرد و افزود: باید به جوانان تضمین دهیم که اگر نمی‌توانند پشت این میزها حضور یابند تا از مطالب اندیشمندان بهره‌مند شوند، می‌توانند با استفاده از مطالعه منشورات این نشست‌ها، خیلی جدی وارد گفت‌وگوی میان مسلمانان و مسیحیان شوند.

** قرائت پیام اولاف فیکس، دبیرکل شورای جهانی کلیساها

مسئول گفت‌وگو با ادیان ابراهیمی در شورای جهانی کلیساها همچنین در ابتدای سخنان خود پیام دبیرکل شورای جهانی کلیساها را قرائت کرد و گفت: اولاف فیکس، در این پیام دنیای عاری از خشونت را موضوعی پراهمیت برای جهان امروز عنوان کرده و آورده است: نگران شیوه‌هایی هستیم که بر اساس آن برخی از مردم که دارای سوءنیت هستند، از متون مقدس سوءاستفاده می‌کنند. همچنین می‌دانیم که تفسیر درست از متون مقدس سبب صلح و درمان در جهان می‌شود.
به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و شورای جهانی کلیسا در سالن حسینیه الزهرا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گشایش یافت.
این دور از گفت‌وگوها به همت مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عنوان «نقش تفسیری متون مقدس برای ایجاد جهان عاری از خشونت» طی روزهای 30 و 31 مردادماه با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی از ایران و کشورهای عضو شورای جهانی کلیساها (متشکل از حدود 400 کلیسای عضو از سراسر جهان) برگزار می‌شود.
ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات، حجت الاسلام سید مصطفی محقق داماد استاد حوزه و دانشگاه، اسقف سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و یوسف بت‌کلیا نماینده هموطنان ارمنی در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان و کارشناسان ادیان حوزه و دانشگاه، طرف‌های ایرانی این دور از گفتگوی دینی ایران با شورای جهانی کلیساها را تشکیل می‌دهند.
در اجلاس‌های گذشته مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی کلیساها، مباحثی همچون صلح ادیان، چگونگی تطبیق مبانی تربیتی اسلام و مسیحیت در جامعه بشری، برخورد با افراط‌گرایی و … مورد گفتگوهای طرفین مسلمان و مسیحی قرار گرفته بود.
فراهنگ ** 1355 ** 1823 خبرنگار : علی اکبر قزوینیان** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید