تحکیم پیوند دین، هنر و رسانه زیر چتر سوگواره های مهر محرمبه گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، اهداف، روند برگزاری، فراخوان، بخش های مختلف به همراه موضوعات دهمین سوگواره ملی و سومین مسابقه سوگواره بین المللی «مهر محرم» با حضور حمیدرضا ضیایی پرور رئیس جشنواره و معاون فرهنگ سازی مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد و میثم قدسی پور دبیر این جشنواره در محل مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشریح شد.
دبیر سوگواره های ملی و بین المللی «مهر محرم»، رشد و اعتلای فرهنگ عاشورایی در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت های بالقوه مشتاقان و علاقه مندان به فرهنگ و هنر عاشورایی، همگرایی و هم افزایی ملی و بین المللی در حوزه تولید و نشر محتوای فرهنگی عاشورایی دیجیتال به ویژه راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، فرهنگ سازی استفاده بهینه از ابزار رسانه های دیجیتال با تشویق به تولید محتوای پاک و اصیل و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ عاشورایی و کمک به انتشار گسترده آثار را از اهداف مهم این روداد بزرگ معنوی عنوان کرد.
دبیر دهمین سوگواه مهرمحرم گفت: در کشور جشنواره ای ویژه ماه محرم وجود ندارد از این رو برگزاری دهمین سوگواره ملی و سومین سوگواره بین‌المللی «مهر محرم» در ان ایام مهم و مثمرثمر است.
قدسی‌پور همچنین به بخش های مختلف این سوگواره ها اشاره کرد و افزود: در بخش ها مسابقه هنرهای دیجیتال عناوین فیلم کوتاه سه دقیقه ای داستانی کوتاه، مستند، نماهنگ، پویانمایی، تجربه(تلفن همراه) و عکس شامل تک عکس حرفه ای، مجموعه عکس و تجربه(تلفن همراه) را خواهیم داشت.
به گفته وی، همچنین در بخش رسانه های برخط تارنماهای اینترنتی و شبکه های اجتماعی و در بخش نرم افزار شاهد حضور نرم افزارهای چند رسانه ای، هوشمند و همراه و بازی ها خواهیم بود.
قدسی پور همچنین مراسم و آیین های عزاداری محرم در ایران اسلامی و اقصی نقاط جهان با محوریت موضوع اسلام، اندیشه و فرهنگ حسینی، نمادها و اشارتهای عاشورایی و حسینی، نماز ظهور عاشورا، خادمان حسینی و راهپمایی اربعین حسینی و زوایای پیدا و پنهان رسانه ای از این سفر زیارتی عظیم را از موضوعات اصلی این سوگواره و مسابقه عنوان کرد.
دبیر دهمین سوگواره ملی و سومین مسابقه بین المللی سوگواره مهرمحرم همچنین یادآور شد: داوری سوگواره ملی و بین‌المللی مهرمحرم توسط خود مردم انجام خواهد گرفت و آنها بعد از مشاهده عکس‌ها و فیلم‌ها به آثار مد نظر رأی خواهند داد.
وی شاخص‌محورهای این جشنواره بر اساس امتیازات مردمی و مشاهده پی دی اف ها و یا امتیازدهی ستاره‌ای بین 1 تا 5 اعلام کرد.
قدسی پور در پاسخ به سوالی درباره همکاری مشترک سوگواره مهرمحرم با عتبات حسینی در کربلا اظهار داشت: پروژه‌ای توسط سایت با نام امام حسین(ع) وابسته به آستان سیدالشهدا(ع) با سوگواره مهرمحرم تعریف شده که بر این اساس قرار است عملیات اجرایی یک میلیون عکس حسینی بر روی این سایت با آرشیو و تقسیم‌بندی خاص کلید بخورد.
دبیر سوگواره های ملی و بین‌المللی مهر محرم در بخش دیگری از سخنان خود، مهلت ارسال آثار در بخش رسانه‌های برخط و نرم‌افزارها را تا 15 آبان ماه و آخرین مهلت ارسال آثار در بخش هنرهای دیجیتال را 30 آبان ماه عنوان کرد.
قدسی پور با بیان اینکه اختتامیه و قدردانی از برگزیدگان بخش رسانه‌های برخط و نرم‌افزارها در آذر سال جاری در تهران برگزار می‌شود، افزود: اختتامیه و قدردانی از برگزیدگان بخش هنرهای دیجیتال نیز همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی در شهر سمنان برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگ سازی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد نیز در این نشست با بیان اینکه سوگواره ملی مهرمحرم با 10 سال سابقه در حالی برگزار می‌شود که هر ساله گرایش خاصی دارد، اظهار داشت: گرایش و تمرکز این سوگواره سه سال است که توسط رسانه‌های دیجیتال با محوریت ماه محرم، ‌اربعین و آیین‌های عاشورا برگزار می شود.
حمید ضیایی‌پور گفت: باید تمامی تلاش خود را بکار ببریم تا با توجه به ظرفیت و توانمندیهای موجود، آثاری با محتوا و خور شان این ایام تولید و عرضه شود.
در پایان این نشست با حضور ضیایی پرور و قدسی پور از پوستر این سوگواره رونمایی شد.
علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر از سوگواره ها یمهر محرم می توانند به پایگاه اطلاع رسانی WWW.MEHREMOHARAM.IR مراجعه کنند.
فراهنگ ** 1355 ** 1055 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان* انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید