بسته سفرهای ارزان قیمت عتبات دانشجویی در این دوره نهایی نمی شودحجت الاسلام سیدمحمدرضا فقیهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: هفدهمین دوره اعزام عتبات دانشگاهیان از 16 مردادماه امسال آغاز شده و تا امروز (سه شنبه 21 شهریورماه) 135 کاروان در قالب هفدمین دوره اعزام عتبات دانشگاهی به کربلا و نجف مشرف شده اند.
وی گفت: از این تعداد حدود 20 کاروان مختص دختران دانشجو و بقیه مربوط به اعضای هیات علمی و دانشجویان متاهل بوده اند و این اعزام ها تا 8 آبان ماه ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه اعزام دانشجویان پسر به عتبات عالیات در هفدهمین دوره از امروز با اعزام دو کاروان از استان های تهران و مرکزی آغاز خواهد شد، گفت: اعزام های این دوره تا آبان ماه ادامه خواهد داشت و در این مدت، ۳۴۰ کاروان دانشگاهی به عتبات اعزام می شوند که ۲۵۴ کاروان هوایی و ۸۶ کاروان زمینی هستند.
فقیهی با توضیح اینکه هر روز سه کاروان هوایی و یک کاروان زمینی از سراسر کشور به عتبات دانشگاهیان مشرف می شوند، خاطرنشان کرد: کاروان های زمینی بیشتر مختص استانهای مرزی همچون خوزستان، ایلام، کردستان و بوشهر هستند.
وی با بیان اینکه دانشجویان همچون سال های گذشته امسال نیز می توانند از وام عتبات دانشگاهی استفاده کنند، اظهار داشت: 15 میلیون ریال با کارمزد چهار درصد برای دانشجویانی که در کاروان های هوایی اعزام می شوند و 10 میلیون ریال برای دانشجویانی که به صورت زمینی اعزام می شوند، اختصاص داده می شود.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود: درخصوص دانشجویانی که مشکل خدمت نظام وظیفه و سربازی دارند، با تفاهمی که با سازمان نظام وظیفه منعقد شده، مجوز خروج از کشور این دانشجویان را ستاد تعهد کرده است.
فقیهی با تاکید بر اینکه شعار هفدهمین دوره عمره و عتبات دانشگاهیان «تفکر فاطمی و اقدام حسینی» است، خاطرنشان کرد: شاید در مباحثی همچون امر ولایت شبهاتی در ذهن برخی افراد باشد و بر همین اساس با تفکر فاطمی که از ولایت، حمایت می کرد و اقدام حسینی که اطلاع رسانی و آگاهی بخشی انجام می داد و در نهایت اگر لازم باشد در میدان نبرد وارد شویم، این شعار را انتخاب کردیم.
وی درباره افزایش ظرفیت اعزام های دانشجویی نیز اظهار داشت: متاسفانه این امر امکانپذیر نیست چرا که هتل های عتبات دانشجویی متمرکز و مشخص هستند و بیش از این تعداد، ظرفیت پذیرش ندارند.

**ستاد عتبات دانشجویی برای اربعین اعزام ندارد
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: اعزام کاروان های دانشجویی در محرم نیز همچون ماههای گذشته خواهد بود و روزانه سه کاروان هوایی و یک کاروان زمینی به عتبات مشرف خواهند شد.
وی افزود: البته ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان هیچ برنامه اعزامی برای مناسبت اربعین ندارد و وزارت علوم در این راستا کمیته ای را تشکیل داده است.
فقیهی درباره احتمال اعزام دانشجویان به عمره مفرده نیز اظهار کرد: در این زمینه تابع سیاستهای سازمان حج و زیارت هستیم و اگر این برنامه برای کشور اجرا شود، ما نیز آن را اجرا خواهیم کرد.
وی در مورد سفرهای ارزان قیمت عتبات دانشگاهیان نیز گفت: ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با جدیت در پی برگزاری چنین سفرهای زیارتی است اما مشکلاتی همچون محل اسکان دانشجویان وجود دارد که باید حل و فصل شود.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در ادامه خاطرنشان کرد: بعید است بسته سفرهای ارزان قیمت عتبات دانشگاهیان در این دوره عملیاتی شود و بایستی برنامه ریزی هایمان را برای دوره های آتی انجام دهیم.
پیشتر رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی سفرهای دانشجویی ارزان‌قیمت به عتبات خبر داده و گفته بود که «تلاش می‌کنیم هزینه این سفرها برای دانشجویان بیشتر از 7 میلیون ریال نشود. این مساله مستلزم ایجاد زیرساخت‌های لازم بود و از مهم‌ترین این زیرساخت‌ها تهیه محل اسکان برای دانشجویان است که در همین راستا قرار شد از مکان‌هایی که شهرداری مشهد در کربلا در اختیار دارد، استفاده کنیم.»
فراهنگ**9187**1055
خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید