اولین اجلاس هم اندیشی اجرای دیپلماسی وحدت هفته آینده برگزار می شودمحمد ناظمی اردکانی روز چهارشنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: همزمان با سی امین سالگرد تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، اولین اجلاس بین المللی هم اندیشی اجرای دیپلماسی وحدت در جهان اسلام با محوریت اتحادیه های جهانی تقریب نهاد با حضور برخی از نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام در تهران برگزار می شود.
وی افزود: این اجلاس یک روزه با موضوع راهبرد وحدت و با محوریت دیپلماسی وحدت، امت واحد اسلامی، تمدن نوین اسلامی و سبک زندگی اسلامی، سرمایه اجتماعی جهان اسلام و مقاومت از صبح چهارشنبه 19 مهرماه در هتل آزادی برگزار خواهد شد.
ناظمی اردکانی اضافه کرد: علاوه بر 25 اندیشمند و صاحبنظر از کشورهای مختلف همچون لبنان، عراق، پاکستان، مصر و اندونزی، 130 نفر به انتخاب هیات های موسس 14 اتحادیه وابسته به مجمع تقریب مذاهب در این اجلاس حضور خواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: هیات موسس اتحادیه زنان و علمای مقاومت انتخاب شده اند و اتحادیه نویسندگان و هنرمندان و شعرا، اتحادیه حقوق دانان مسلمان، اتحادیه اندیشمندان، اتحادیه انساب نبوی، اتحادیه جهانی کانون فرزندان شاهد، اتحادیه جهانی قربانیان ترور و اتحادیه فعالان سیاسی اقتصادی در حال تاسیس است و بیشتر کارهای آن انجام شده است.
به گزارش ایرنا، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سال 1369 با دستور حضرت آیت الله خامنه ای و انتصاب دبیرکل و اعضای شورای عالی از سوی معظم له آغاز به کار کرد.
شورای عالی مجمع در اولین گام، اساسنامه و ساختار مجمع را تصویب کرد و ارکان آن را بر سه اساس علمی و فرهنگی و ارتباطات داخلی و بین المللی بنا گذاشت.
این شورا در سال دهم فعالیت خود، استراتژی مجمع را تصویب کرد.
رسالت مجمع جهانی تقریب عبارت است از: ارتقای سطح آشنایی و آگاهی و تعمیق تفاهم بین پیروان مذاهب اسلامی و تقویت احترام متقابل و تحکیم رشته های اخوت در بین مسلمانان بدون هیچ گونه تمایزی از لحاظ تعلقات فرقه ای، قومی یا ملی آنان به منظور رسیدن به امت واحده اسلامی.
این مجمع متشکل از دهها تن از علمای مذاهب اسلامی در کشورهای مختلف جهان است که به عنوان منادی تقریب و وحدت در جهان اسلام و زمینه ساز تعامل میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی تلاش می کنند.
از مهمترین اهداف تشکیل مجمع تقریب مذاهب اسلامی می توان به کمک برای احیا و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی و دفاع از حریم قرآن و سنت پیامبر اکرم(ص)، کوشش در راه ایجاد آشنایی و تفاهم بیشتر بین علما، متفکران و پیشوایان مذهبی جهان اسلام در زمینه های اعتقادی، فقهی، اجتماعی، سیاسی و همچنین گسترش اندیشه تقریب در بین اندیشمندان جهان اسلام و انتقال آن به توده های مسلمان و آگاه کردن آنان از توطئه های تفرقه انگیز دشمنان اسلام یاد کرد.
رفع بدبینی ها و شبهات بین پیروان مذاهب اسلامی، کوشش در تحکیم و اشاعه اصل اجتهاد و استنباط در مذاهب اسلامی، تلاش در ایجاد هماهنگی و تشکیل جبهه واحد در مقابل توطئه های تبلیغاتی و تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام بر اساس اصول مسلم اسلامی از دیگر اهداف وجودی این مجمع است.
فراهنگ**1003**1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید