انسان سازی بدون مسجد ممکن نیستحسن عسگری روز دوشنبه در همایش گرامیداشت مسجد و توجه به جایگاه مساجد با تشریح جایگاه مسجد در صدر اسلام و نقش پیش برنده آن در طول تاریخ اسلام افزود: هیچ حرکت اسلامی و قیام الهی در طول تاریخ اسلام سراغ نداریم که خواستگاه اولیه آن مسجد نبوده باشد.
وی تاکید کرد: در طول مبارزات پیروزی انقلاب اسلامی دسته ها و گروه های متفاوتی با اهداف تعریف شده خاصی ظهور و حضور یافتند، ولی آن دسته و گروهی که از مسجد حرکت خود را آغاز و در مسجد بنیان نهاده بودند پای کار مانده و در سختی های میدان مبارزه مقاومت کرد.
عضو ستاد شئونات اسلامی شهرستان بیجار به وضعیت فعلی مسجد در جامعه و نقش هدایت و راهبردی آن در میان اقشار مختلف مردم پرداخت و خاطرنشان کرد: د رحال حاضر نیز هرحرکت و برنامه اسلامی که در جامعه اجرا شود اگر بدون توجه به جایگاه مسجد باشد، به سرمنزل مقصود و نتیجه مطلوب نخواهد رسید.
عسگری با اشاره به وضعیت فعلی مساجد شهرستان بیجار ادامه داد: حدود 180 مسجد در شهرستان بیجار فعال و مردم در یک و یا 2 وعده فریضه الهی در مسجد حضور دارند و البته این علاوه بر حضور در آیین ها و برنامه های عمومی و انقلابی است.
به گفته فرمانده بسیج بیجار، نیروهای بسیجی و بسیج مقاومت شهرستان بیجار در ساخت و تعمیر مساجد این شهرستان و بخصوص مناطق محروم کارهای برجسته و شاخصی انجام داده است که در میان همه نهادهای همراه و همگام مسجد کم نظیر و از رتبه برتر شهرستانی برخوردار است.
عسگری به محوریت مسجد در برنامه های بسیج این شهرستان تاکید کرد و ادامه داد: همه برنامه های بسیج و حتی بسیج سازندگی این شهرستان از مسجد و با مسجد آغاز و ادامه داشته و همچنان با مسجد حرکت می کند.
به نظر او مسجد نقش محوری و تعیین کننده ای در تربیت و انسان سازی دارد و بدون توجه به مسجد تربیت الهی و انسان اسلامی حاصل نخواهد شد.
او گفت: با توجه به پراکندگی جمعیتی و موقعیت جغرافیایی شهرستان بیجار، هنوز مناطق مختلفی از شهرستان از مساجد بی بهره هستند و امیدواریم در خصوص احداث مساجد جدید در این نقاط از کمک های مردمی استفاده شود.
او اظهار کرد: واقعیت این است با توجه به نقش محوری مسجد در ارتباط با مردم و بخصوص نسل جوان و نوجوان، مقداری کم کاری شده است و متأسفانه به دلیل این کم کاری شاهد کم رنگ شدن حضور این نسل در مساجد هستیم.
فرمانده بسیج بیجار با بیان اینکه نباید برای ورود مردم به مسجد خط کشی کرد، افزود: نباید با برچسب های مختلف، از ورود و حضور آحاد مردم با همه نوع سلایق فرهنگی و سیاسی جلوگیری کرد، زیرا مسجد محلی برای هم اندیشی همه مردم است.
به گفته عسگری؛ مسجد بهترین و مناسب ترین موقعیت و جایگاه را در میان مردم دارد و همچنان می تواند همچون ایام پر شور انقلاب اسلامی، خط اول مبارزه با مفاسد و محل روشنگری های سیاسی، بصیرتی و فرهنگی باشد.
عسگری در پایان خاطرنشان کرد: نباید چراغ مسجد صرفأ جهت برپایی نماز جماعت روشن گردد، از فضای مساجد باید برای برنامه فرهنگی و آموزشی بهره مند شد و انتظار داریم روحانیت در این خصوص تلاش بیشتری کند.
در شهرستان بیجار حدود 180 مسجد و مکان مذهبی و امامزاده وجود دارد و شهر بیجار با داشتن حدود 25 مسجد دارای بیشترین مسجد در این شهرستان است.
اغلب مساجد شهرستان بیجار با بدهی چندین میلیونی وجه گاز مصرفی مواجه است.
**خبرنگار: سید باقر سبحانی/**انتشار دهنده: امید بهمنی
7350/6108
** برای آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان به کانال زیر بپیوندید:
@IRNASANANDAJانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید