ادامه اعتراض خیابانی هوداران جنبش امل در لبنان برای دومین شب متوالیبه گزارش ایرنا، دو روز پیش فیلمی از اظهارنظر جبران باسیل در یک نشست حزبی منتشر شد که وی در آن با انتقاد از سیاست های نبیه بری، او را «اوباش» خوانده بود.
هواداران بری سه شنبه شب نیز در مناطقی از بیروت پایتخت لبنان به خیابان ها ریختند و مانع از تردد خودروها شدند.
برخی از معترضان نیز به صورت گروهی سوار بر موتور سیکلت و حامل پرچم جنبش امل و تصاویری از نبیه بری در شهر تردد می کردند.
حضور نیروهای ارتش در خیابان های بیروت در مقایسه با دوشنبه شب افزایش داشت. نیروهای ارتش تلاش می کردند مانع از مسدود کردن خیابان ها از سوی معترضان شوند.
معترضان اما توانستند هر دو سمت اتوبان «سلیم سلام» در مرکز بیروت را برای دقایقی با آتش زدن لاستیک خودروها، مسدود کنند.
بر اساس گزارش ها در بعلبک در شرق لبنان نیز معترضان به خیابان ها ریختند و با آتش زدن لاستیک خودروها، برخی از خیابان ها را مسدود کردند.
همچنین گزارش شده جاده اصلی بین شهرهای اشتوره و زحله در شرق لبنان از سوی معترضان بسته شد اما با دخالت نیروهای ارتش ساعتی بعد باز شد.
اعتراض های مشابهی نیز در صیدا و مناطق شمالی لبنان انجام شد.
معترضان شعارهایی در دفاع از بری و در محکومیت باسیل سر می دادند.
در اعتراض های دوشنبه نیز هواداران جنبش امل به دفتر اصلی حزب جریان ملی آزاد در بیروت حمله کردند. هرچند جنبش امل این اقدام را خودسرانه و بدون سازماندهی عنوان کرد.
اختلاف باسیل و بری در ادامه اختلاف «میشل عون» رئیس جمهوری با رئیس پارلمان لبنان است.
بسیاری نگرانند که این اختلاف ها به اندازه ای شدت یابد که برگزاری انتخابات پارلمانی در حدود کمتر از چهار ماه آینده را تهدید کند.
بسیاری از سیاستمداران لبنان خواستار خویشتنداری دو طرف و تلاش آنها بر حل اختلاف ها شده اند.
میشل عون رئیس جمهوری لبنان روز سه شنبه در واکنش به تنش های اخیر بین حزب جریان ملی آزاد و جنبش امل بدون نام بردن از شخص و گروه خاصی، از کسانی که به گفته وی یکدیگر را آزار دادند خواست تا بخاطر وطن یکدیگر را ببخشند.
عون در بیانیه امروزش گفت: رخدادهای سیاسی و امنیتی دیروز همه را آزار داد و باعث تنزل ادبیات سیاسی به سطحی شد که شایسته لبنانی ها نیست.
وی افزود: آنچه در عمل رخ داد اشتباه بزرگ پشت اشتباه دیگر بود.
به نظر می رسد منظور عون از «اشتباه بزرگ» حمله هواداران بری به دفتر حزب جریان ملی آزاد و منظورش از «اشتباه» اظهارات تند باسیل علیه بری است.
عون در حالی این سخنان را مطرح کرده که بسیاری ریشه اصلی رخدادهای اخیر را به اختلاف بین او و نبیه بری مربوط می دانند.
اختلاف بین عون و بری به سال ها پیش برمی گردد. اما طی روزهای اخیر در پی صدور فرمان ارشدیت برای تعدادی از افسران ارتش از سوی عون که اعتراض بری را در پی داشت، روابط دو طرف متشنج شد.
روز سه شنبه همچنین نبیه بری در نخستین اظهارنظر پس از سخنان تند جبران باسیل علیه وی، گفت: اجازه نمی دهم چیزی ثبات و وحدت لبنان و لبنانی ها را تهدید کند.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید