اتحادیه های تقریب گرا با هم پیوند می خورندبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله محمدحسن اختری روز چهارشنبه در حاشیه اولین اجلاس بین‌المللی هم‌اندیشی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت در جهان اسلام در هتل آزادی و در جمع خبرنگاران افزود: نشست امروز در پی نشست‌های کنفرانس وحدت اسلامی و تصمیماتی است که در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب برای هرچه فعال‌تر شدن نهادها جمعیت ها و موسسات تقریبی در کشورهای مختلف و همچنین شخصیت‌های معتدل و تقریب گرا و طرفداران وحدت بین مسلمانان تصویب شده که این اتحادیه ها تشکیل شود.
وی خاطرنشان کرد: چگونگی عضویت اتحادیه ها و جمعیت هایی که در کشورهای مختلف فعالیت می کنند در این نشست بررسی می‌شود تا پیوند میان این تشکل ها به وجود بیاید و به مرور وحدت را بین جوامع مسلمان را افزایش دهند و در نهادهای مختلف در کشورهای اسلامی و غیراسلامی گسترش پیدا کند.
اختری در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی علاوه بر برگزاری اجلاس سالیانه و برنامه‌های متعدد در کشورهای مختلف یک اتحادیه علمای مقاومت دارد که این اتحادیه در چند سال گذشته تشکیل شده و تا دو هفته، اجلاسی از سوی این اتحادیه برای حمایت از مسلمانان فلسطین در لبنان برگزار خواهد شد و در این اتحادیه درباره مشکلات مسلمانان کشورهای مختلف مانند مظلومان بحرین، یمن، میانمار و دیگر کشورها در این نشست‌ها گفت و گو و تصمیم‌گیری می‌شود.
وی از کمیته مساعی حمیده به عنوان یکی از کمیته های وابسته به مجمع تقریب مذاهب که فعالیت های آن با محور انسان دوستانه انجام می شود، یاد کرد و گفت: این اتحادیه به دنبال حمایت از مردم مستضعف در گوشه و کنار جهان است.
اجلاس بین المللی راهبرد دیپلماسی وحدت جهان اسلام که با هدف اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از ظرفیت نخبگان حوزه و دانشگاه در جهت پایه گذاری تشکیل امت واحد اسلامی، تدارک یافته است از صبح امروز، 19 مهرماه همزمان با سالروز تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضور نخبگان حوزه و دانشگاه از ۱۱ کشور اسلامی در تهران آغاز به کار کرد.
امت واحده اسلامی، تمدن اسلامی، حیات طیبه، مقاومت؛ محور وحدت و سرمایه اجتماعی جهان اسلام از مهم ترین موضوعات این اجلاس یک روزه است.
بحث و گفت و گو پیرامون نقش تشکل‌های مردم نهاد در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت در جهان اسلام، برگزاری نشست تخصصی «تبیین نظام نامه تأیید صلاحیت جمعیت‌های تقریب نهاد» و برگزاری نخستین جلسه هیأت مؤسس اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد، از جمله برنامه هایی است که در دستور کار این اجلاس بین المللی قرار دارد.
قرار است در پایان این اجلاس، احکام اعضای هیأت مؤسس اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد ابلاغ ‌شود.
فراهنگ**1003**1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید