آئین های غدیر در مازندران ،نخستین پایگاه حکومت شیعی ایراندید و بازدید از سادات ، اطعام دهی عمومی ، آشتی کنان و رفع کدورت ها ، از جمله آداب و رسومی است که در غدیر، عید بزرگ شیعیان توسط مردم مازندران انجام می شود .
مردم مازندران با حضور در منازل سادات محله و بستگان خود در روز عید غدیر نهایت دلبستگی و علاقمندی خود را به خاندان ائمه نشان داده به طوریکه این رسم را در نخستین ساعات روز این عید انجام می دهند .
در کنار همه ابراز ارادت مردم مازندران به سادات ، شاید از پرشمار بودن جمعیت این قشر در استان به عنوان دیگر عاملی نام برد که در پررنگ ماندن آداب عید غدیر تاثیر گذاشته باشد .
620 هزار نفر از جمعیت مازندران را سادات تشکیل می دهند که این معادل 20 درصد از جمعیت حدود سه میلیون و 200 هزار نفری این استان است .
اطعام دهی عمومی که خود به نوعی برگرفته از خصلت و سیره بخشندگی حضرت علی (ع) است در این روز در مازندران رواج خاصی دارد ، کار نیکویی که با مشارکت نیک اندیشان و خیران در حسینیه ها و مساجد استان در روز عید غدیر انجام می شود .
دادن محصولات تولیدی از میوه ، سبزی ، مرغ و اردک توسط مردم در برگزاری این رسم جلوه خاصی دارد به طوریکه سفره های عید غدیر در مازندران رنگ و لعاب تولیدات سنتی این استان به خود می گیرند .
عقد اخوت که می توان از آن به عنوان بهانه ای برای آشتی کنان و کنار گذاشتن کدورت ها نام برد هرچند تاحدودی در این سالها کمرنگ شد اما هنوز بازار آشتی کنان، کنار گذاشتن کدورت ها و حلالیت طلبیدن در بین مردم این استان نه در قالب جشن عقد اخوت بلکه در قالب دید و بازدیدها داغ است .
*** جایگاه دار بودن رسوم عید غدیر نزد مردم مازندران
محمد رضا حسن پور از محققان فرهنگ عامه مازندران به خبرنگار ایرنا گفت : آداب و رسوم عید غدیر همچنان جایگاه و پایگاه خود را در میان عامه مردم استان مازندران دارد .
وی از حضور و مشارکت مردم در برگزاری مراسم ها و جشن ها به عنوان ویژگی آداب عید غدیر در این استان نام برد و افزود : به همین خاطر اکثر برنامه های این روز به صورت دسته جمعی و عمومی برگزار می شود که اطعام دهی ، عقد اخوت و حتی دید و بازدید از سادات به صورت خانوادگی و جمعی انجام می شود .
این محقق مازندرانی با اشاره به اینکه هنوز آداب و رسوم عید غدیر که توسط گذشتگان بنا نهاده شده در نقاط مختلف شهری و روستایی انجام می شود ، ادامه داد : خوشبختانه برخلاف دیگر آداب و رسومی که به فراموشی سپرده شد اکثر رسوم این عید در مازندران همچنان با قوت برگزار می شود .
وی معتقد است : وجود شمار زیاد سادات در مازندران نیز می توان به عنوان عاملی تاثیر گذار در ماندگاری این آداب و رسوم در این استان ذکر کرد .
حجت الاسلام حسین غفاری غدیر شناس و مولف کتاب های پیرامون غدیر و امیرالمومنین به خبرنگار ایرنا گفت : غدیر به عنوان بزرگترین عید مسلمانان نزد مردم استان مازندران به بزرگی و اهمیت پاسداشته می شود .
وی افزود : با توجه به حضور سادات زیادی در مازندران این عید که ‘عید اکبر ‘ مسلمانان به شمار می رود در استان پایگاه و جایگاه خود دارد و مراسم های آن باشکوه برگزار می شود .
مولف هشت جلد کتاب پیرامون غدیر و امیرالمومنین گفت : مردم مازندران از عید غدیر به عنوان فرصتی برای انجام یکسری کارها استفاده می کنند که دلجویی و رفع کدورت های میان مردم از آن جمله است .
*** معرفی بیشتر غدیر در جامعه
وی غدیر را به عنوان روز انجام ماموریت اصلی چندین ساله پیامبر اکرم (ص) نام برد و گفت : پیامبری که برای استقرار دین اسلام سالها رنج و زحمت را تحمل کرد با معرفی جانشین سرنوشت این حکومت دینی را مشخص کرد .
حجت الاسلام غفاری بخشی از دلایل ماندگاری آداب و رسوم عید غدیر در مازندران ناشی از تلاش گذشتگان برای معرفی این عید به جامعه دانست و افزود : علما و اندیشمندان می بایست برای روشنگری و آگاهی بخشی جامعه در خصوص اهمیت غدیر کوشا باشند .
وی تاکید کرد : تداوم جایگاه عید غدیر در میان مردم منوط به بیان موضوع غدیر است تا مردم بدانند که ادامه اسلام با تعیین جانشین توسط پیامبر تداوم یافت .
حجت الاسلام غفاری از فعالیت های چند ساله بنیاد غدیر در برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و دینی به عنوان یکی از کارهای موثر برای معرفی این موضوع نام برد .
*** برگزاری 150 عنوان برنامه عید غدیر در مازندران
معاون هماهنگ کننده بنیاد غدیر استان مازندران با اشاره به اینکه 150 عنوان برنامه در دهه ولایت و امامت (عید قربان تا عید غدیر ) امسال در استان اجرا می شود ، گفت : مردم این استان همیشه در اجرای برنامه هایی از این دست همت وافری دارند به طوریکه در این مساله سرآمدان به شمار می روند .
مهدی مستشرق افزود : اطعام دهی عمومی به ویژه اقشار مستمند ، دید و بازدید از سادات ، بازسازی واقعه غدیر و جشن عقد اخوت از جمله این برنامه ها است .
وی به اهتمام و تلاش ویژه و خاص تر ستاد غدیر مازندران برای اجرای دوباره برخی برنامه ها که در یک دهه اخیر متوقف ماندند ، خبرداد و گفت : جشن ‘عقد اخوت ‘ که سالها قبل به همت بنیاد غدیر در استان برگزار می شد امسال بعد از سالها وقفه دوباره از سر گرفته می شود .
وی افزود : با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی مازندران در تعدادی از مساجد شهری و روستایی این جشن با حضور آحاد مردم برگزار می شود .
معاونت هماهنگ کننده بنیاد غدیر مازندران گفت : برگزاری این جشن که برگرفته از عقد اخوت تاریخی روز غدیر است در ترویج تفاهم و یکدلی در جامعه برای رفع مشکلات اجتماعی تاثیر خواهد داشت .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
2096/1899انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید